Euroleague: Στο πιο συναρπαστικό ματς της σεζόν ως τώρα στην Ευρωλίγκα, η Μπαρτσελόνα επιβίωσε. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επικράτησε 111-109 στην παράταση ανατρέποντας ένα ματς στο οποίο στο 28’ βρέθηκε στο -20 (51-71). Για να συμβεί αυτό και να φτάσουν οι «μπλαουγκράνα» στις εννιά σερί νίκες χρειάστηκε και διαιτητική βοήθεια με αμέτρητες βολές και αποκορύφωμα το φάουλ-ανακάλυψη σε προσπάθεια του Νίκολα Μίροτιτς για τρεις, που έστειλε το ματς στην παράταση με 3/3 από τη γραμμή.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 28 και ο Κάιλ Κούριτς με 24 πόντους ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους που έκλεισαν τον πρώτο γύρο στην κορυφή με 15-2. Στο 10-7 υποχώρησε η Ούνιξ που είχε μοιραίους τους Λορέντζο Μπράουν και Αϊζέια Κέιναν παρά τους 27 και 20 πόντους που πέτυχαν αντίστοιχα.

Ο Χεζόνια έδωσε από νωρίς το σύνθημα με οκτώ προσωπικούς πόντους (3-8) και η Ούνιξ στρογγυλοκάθισε στη θέση του οδηγού από νωρίς. Μίροτιτς και Κούριτς οδήγησαν την «Μπάρτσα» σε προβάδισμα για πρώτη φορά μόλις στις αρχές της δεύτερης περιόδου (35-34). Κι αυτό όμως αποδείχτηκε βραχύβιο, καθώς οι δύο Μπράουν ήταν ασταμάτητοι και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με +9 (37-46).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η ομάδα του Περάσοβιτς εκτοξεύτηκε στο +16 (39-55) με τον Γιασικεβίτσιους να ωρύεται στον πάγκο. Οι φωνές δεν έπιασαν τόπο, αφού με «βόμβα» του Χεζόνια η Ούνιξ έφτασε και στο +20 (51-71) δυόμισι επτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Τα διαδοχικά τρίποντα Γιοκουμπάιτις και Μίροτιτς έριξαν τη διαφορά στο 69-81 και οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση πλησιάζοντας στους τέσσερις (84-88) με 2:08 για το τέλος. Ο Κούριτς με τρίποντο μείωσε και στον πόντο (91-92) στα 42’’ και με φάουλ-ανακάλυψη που δόθηκε υπέρ του Μίροτιτς σε προσπάθεια για τρεις οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 94-94 με 15’’ να απομένουν. Ο Λορέντζο Μπράουν ανέλαβε την τελευταία επίθεση, αλλά το σουτ του από το ύψος της βολής κατέληξε εκτός.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, όπου Χεζόνια και Μίροτιτς αποχαιρέτησαν με πέμπτο φάουλ. Ο Κέιναν με δύσκολο καλάθι στα 27,9’’ έβαλε μπροστά την Ούνιξ, 105-106, αλλά ταυτόχρονα το φάουλ εκτός φάσης του Τζεκίρι έστειλε στη γραμμή τον Σανλί. Ο Τούρκος σέντερ είχε 1/2, αλλά το επιθετικό ριμπάουντ οδήγησε στο καλάθι του Γιοκουμπάιτις για το 108-106 στα 16’’. Ο Κέιναν κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις, αλλά είχε μόλις 1/3 (108-107). Ο Γιοκουμπάιτις δεν τον μιμήθηκε φέρνοντας το ματς στο +3 (110-107), με τη ρουλέτα των βολών να δίνει μια τελευταία ευκαιρία και πάλι στον Λορέντζο Μπράουν, αλλά εκείνον να αστοχεί σε τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 27-28, 37-46, 57-74, 94-94, 111-109

Διαιτητές: Γιαβόρ (Σλοβενία), Ντιφαλά (Γαλλία), Πεεράντι (Εσθονία).

Άλμπα Βερολίνου - Μονακό 92-81

Επιστροφή στις νίκες μετά από 3 ήττες για την Άλμπα, που επικράτησε 92-84 της Μονακό στο Βερολίνο και την «έπιασε» στο 6-11.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λάμερς (18 πόντοι), Έρικσον (15 πόντοι) και Σίκμα (8 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), με τους Γερμανούς να ολοκληρώνουν το ματς με το μυθικό 71,9% (23/32) στα δίποντα!

Από την άλλη, για την ομάδα του Ομπράντοβιτς -που υπέστη την 7η ήττα της στα τελευταία- πάλευαν μόνοι τους οι Τζέιμς (25 πόντοι, 8 ασίστ) και Μοτιεγιούνας (23 πόντοι).

Η Μονακό ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Μοτιεγιούνας απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (2-10 στο 3’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και επανήλθαν με τον Έρικσον να πυροβολεί (15-15 στο 6’). Μάλιστα, η ομάδα του Γκονθάλεθ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας μικρό προβάδισμα (23-21).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, η Άλμπα έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 και ξέφυγε με +6 (32-26 στο 15’). Ο Μοτιεγιούνας κράτησε όρθιους τους φιλοξενούμενους (35-30), ωστόσο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπλόκαραν στο φινάλε του ημιχρόνου και βρέθηκαν στο -10 (40-30).

Οι Γερμανοί είχαν περισσότερες λύσεις και στην 3η περίοδο, με τον Λάμερς να μπαίνει στην εξίσωση και να φέρει την ομάδα του στο +12 (49-37 στο 23’). Η απάντηση των Μονεγάσκων ήρθε με επιμέρους 9-2, που τους έφερε στο -5 (51-46 στο 26’). Εντούτοις, οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το δεκάλεπτο και απομακρύνθηκαν εκ νέου (69-56).

Με τους Τζέιμς και Λι να είναι ασταμάτητοι, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν 13-2 και πλησίασαν σε απόσταση βολής στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (76-74 στο 35’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της Άλμπα διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με οδηγό τον Λο, απομακρύνθηκαν εκ νέου (86-78 στο 38’). Το τελευταίο δίλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, αφού η Μονακό δεν είχε τον τρόπο να επιστρέψει και μοιραία ηττήθηκε 92-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-30, 69-56, 92-84.

ΠΗΓΗ: sport-fm.gr