Ο Γιώργος Σαμαράς ήταν ο πρωταγωνιστής της Σέλτικ στο Champions League και αυτή τη φορά μπορεί να μη σημείωσε γκολ, αλλά κέρδισε πέναλτι με ...ελληνική χάρη και έδωσε έτσι στην ομάδα του την πρόκριση στους 16! Οι Σκοτσέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Χούπερ στο 21΄, ωστόσο έξι λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Άρι ισοφάρισε. Τα πράγματα για την ομάδα του Γιώργου Σαμαρά δυσκόλεψαν στην επανάληψη γιατί ο χρόνος περνούσε και το γκολ δεν ερχόταν, αλλά ο Έλληνας επιθετικός πήρε ...έξυπνα το πέναλτι στο 82΄ και ο Κόμονς ανέλαβε την εκτέλεση για να στείλει την Σέλτικ στους 16΄.

Δείτε και το πέναλτι για να καταλάβετε...

Στο άλλο ματς του ομίλου στη Βαρκελώνη, η Μπάρτσα έμεινα στο 0-0 με την Μπενφίκα αλλά ο τραυματισμός του Μέσι είναι αυτό που μένει από τον αγώνα, με τους Καταλανούς να είχαν την πρωτιά πριν την σέντρα και τους Πορτογάλους να συνεχίζουν τελικά στο Europa League.

Δεν τα έκανα ...πλακάκια

Για "Χ" λέγανε όλοι πως θα πάει το Σαχτάρ-Γιουβέντους, αλλά τελικά η Μεγάλη Κυρία πέρασε με το διπλό από το Ντόνετσκ, πήρε την πρώτη θέση και άφησε στο Europa League την πρωταθλήτρια Ευρώπης Τσέλσι η οποία όσα γκολ και να έβαζε στη Νόρτζελαντ (6-1) δεν θα έπαιρνε την πρόκριση.

Χέρι-χέρι Μπάγερν και Βαλένθια

H Bαλένθια έφυγε με το 0-1 από την Γαλλία, η Μπάγερν έριξε τεσσάρα στη Μπάτε (4-1) και έτσι δεν είχαμε κάποια ανατροπή στον όμιλο με τους Γερμανούς και τους Ισπανούς να κάνουν το 1-2 και τους Λευκορώσους να πηγαίνουν στο Europa.

Κρίμα για Καπετάνο

Η ομάδα του Παντελή Καπετάνου πήρε μεγάλο διπλό στο «Oλντ Τράφορντ» με 0-1, απέναντι στην αδιάφορη βέβαια Γιουνάιτεντ, αλλά η Γαλατάσαραϊ γύρισε το ματς στη Πορτογαλία στο δεύτερο ημίχρονο και με το 2-1 πέρασε αυτή στους 16.

5oς όμιλος

1. Γιουβέντους 12  12-4
2. Σαχτάρ 10 12-8
3. Τσέλσι 10 16-10
4.  Νόρτζελαντ 1 4-22

Σαχτάρ-Γιουβέντους 0-1 (56΄ αυτ.  Κούτσερ)
Τσέλσι-Νόρτζελαντ 6-1 (38΄πεν. Λουίζ, 45΄+2΄, 56΄ Τόρες, 51΄ Κέιχιλ, 63΄ Μάτα, 71΄ Όσκαρ-46΄ Τζον)