Δύο μεγάλα ματς για την πρώτη μέρα της 3ης αγωνιστικής του Champions League σε Μιλάνο και Λονδίνο, με μεγάλο νικητή τη... Ντόρτμουντ!

Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ με τον Μικιταριάν στο 16΄, για να ισοφαρίσει ο Ζιρού 4λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Την τελευταία κουβέντα στο ματς την είπε ο Λεβαντόφσκι, με τον Πολωνό στο 83΄ να δίνει τη νίκη στην ομάδα του μέσα στο «Εμιρέιτς» και να βάζει φωτιά για την πρόκριση, καθώς την ίδια ώρα η Νάπολι έφευγε με το ίδιο σκορ από το «Βελοντρόμ».

Μίλαν και Μπαρτσελόνα έμειναν στο 1-1, με τους Ρομπίνιο και Μέσι από το πρώτο μέρος να διαμορφώνουν το σκορ, δίνοντας την ευκαιρία στη Σέλτικ να ελπίζει σε πρόκριση μετά το 2-1 επί του Άγιαξ στη Γλασκώβη.

Στα άλλα ματς η Ζενίτ νίκησε με 1-0 στο «Ντραγκάο» την Πόρτο για το προσπέρασμα, ενώ η Ατλέτικο δείχνει να σφραγίζει την πρωτιά στον όμιλο μετά το 0-3 μέσα στη Βιέννη επί της Αούστρια.

Ήττα με 3-0 της Σάλκε από την Τσέλσι με δύο γκολ του Τόρες και ένα του Αζάρ, ενώ η Βασιλεία έχασε την ευκαιρία να πιάσει τους Γερμανούς καθώς δέχθηκε την ισοφάριση στο τέλος (1-1) στο Βουκουρέστι.