Το highlight της αγωνιστικής μας πρόσφερε η Ρόμα, η οποία διέσυρε με 3-0 την Τσέλσι και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας δεύτερη την ομάδα του Αντόνιο Κόντε.

Την πρόκριση από τώρα πανηγυρίζει η Παρί που φιλοδώρησε με πέντε γκολ (5-0) την Άντερλεχτ, ενώ μια ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση της πρόκρισης βρίσκεται και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά το 2-0 επί της Μπενφίκα.

Δύσκολη νίκη για την Μπάγερν μέσα στην Σέλτικ με 2-1, ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης η ΤΣΣΚΑ που κέρδισε με 2-1 την Βασιλεία μέσα στην Ελβετία. Γκέλα ολκής για την Ατλέτικο, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Κάραμπακ στο "Βιθέντε Καλδερόν".

Α' Όμιλος

Εύκολο βράδυ πέρασε η Γιουνάιτεντ στο "Ολντ Τράφορντ" παρότι έχασε πέναλτι στο 15ο λεπτό με τον Μαρσιάλ. Το σκορ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο άνοιξε στο 45', όταν ο Μάτιτς σούταρε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην συνέχεια χτύπησε στην πλάτη του Σβίλαρ για το 1-0. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με πέναλτι ο Μπλιντ στο 78' (το έκανε ο Ανδρέας Σάμαρης).

Στο άλλο ματς του ομίλου η Βασιλεία μπορεί να προηγήθηκε στο 32' με τον Τσούφι, όμως η ΤΣΣΚΑ έκανε απίστευτο ντεμαράζ στο δεύτερο ημίχρονο και με τέρματα των Τζαγκόεφ (65') και Βέρνμπλουμ (79') επικράτησε με 1-2 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Η βαθμολογία

1. Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 12 (10-1)
2. Βασιλεία 6 (8-5)
3. ΤΣΣΚΑ Μόσχας 6 (5-8)
4. Μπενφίκα 0 (1-10)

Β' Όμιλος

Ακόμα ένα... πάρτυ πρόσφερε στους φίλους της η Παρί, αφού διέλυσε με 5-0 την άμοιρη Άντερλεχτ στο Παρίσι. Πρωταγωνιστής των Παριζιάνων ήταν ο Κιρζάβα που σημείωσε χατ-τρικ, ενώ τα άλλα δύο γκολ πέτυχαν οι Νεϊμάρ, Βεράτι, με την Παρί να εξασφαλίζει από σήμερα και μαθηματικά την πρόκριση.

Μια πρόκριση που πήρε και η Μπάγερν μετά το δύσκολο διπλό (1-2) μέσα στην έδρα της Σέλτικ. Ο Κομάν άνοιξε το σκορ στο 22' και ο ΜακΓκρέγκορ έφερε το ματς στα ίσα στο 74'. Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Χάβι Μαρτίνεθ έδωσε τη νίκη στους Βαυαρούς με δικό του γκολ.

1. Παρί Σεν-Ζερμέν 12 (17-0)
2. Μπάγερν 9 (8-4)
3. Σέλτικ 3 (4-9)
4. Άντερλεχτ 0 (0-15)

Γ' Όμιλος

Εντυπωσιακά πράγματα έκανε η Ρόμα στο "Ολίμπικο" αναγκάζοντας την Τσέλσι σε ένα... εφιαλτικό βράδυ. Οι "τζιαλορόσι" προηγήθηκαν στην πρώτη επίθεσή τους στο ματς στο 1ο λεπτό με εξαιρετικό γκολ του Ελ Σαράουι, ο οποίος έγραψε και το 2-0 στο 36'. Στο 63' ο Περότι διαμόρφωσε το τελικό 3-0, που έφερε την Ρόμα στην πρώτη θέση, πάνω από τους Λονδρέζους.

Στο ματς της Μαδρίτης η Ατλέτικο υπέπεσε σε... τρελή γκέλα, αφού δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την Κάραμπακ. Η ομάδα από το Αζερμπαϊτζάν προηγήθηκε με εκπληκτικό γκολ στο 40' και η Ατλέτικο ισοφάρισε σε 1-1 με Τομάς στο 56'. Αξίζει να αναφερθεί ότι για την Κάραμπακ αποβλήθηκε ο γνώριμος από το πέρασμά του από τον ΠΑΟΚ, Πέδρο Ενρίκε.

1. Ρόμα 8 (8-4)
2. Τσέλσι 7 (11-7)
3. Ατλέτικο 3 (2-3)
4. Καραμπάχ 2 (2-9)