Ο “Δικέφαλος” κατά διαστήματα απειλήθηκε από τους γρήγορους στις αντεπιθέσεις Ουκρανούς, ωστόσο η νίκη του είναι... καθαρή και αν ήταν λίγο πιο τυχερός, θα μπορούσε να είχε πετύχει και κάποιο τρίτο γκολ. Ωστόσο, το 2-0 είναι σκορ που μπορεί να τον στείλει στους ομίλους και να γεμίσει τα ταμεία του.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε πολύ καλά και λίγο έλειψε στο 7' να γίνει το 0-1. Ο Λούκας μπήκε στην περιοχή... ταλαιπώρησε την άμυνα των γηπεδούχων και αφού πέρασε τον Κρέσιτς, έδωσε στον Οσίπκο ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε, πήγε στον Χουντόβιακ, που σούταρε εκ νέου με δύναμη, όμως ο Κοντρέρας έδιωξε πάνω στην γραμμή. Η φάση αυτή... ξύπνησε τους παίκτες του Λάζλο Μπόλονι, οι οποίοι στο 15', στην πρώτη τους καλή στιγμή, σκόραραν. Ο Γκαρσία έκανε πολύ ωραία την σέντρα έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό... χαλάρωσε τον “Δικέφαλο”, ο οποίος στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν είχε άλλη καλή ευκαιρία. Αντίθετα, η Καρπάτι απείλησε κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ στο 39' ο Λούκας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρέσιτς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, αφού προηγουμένως ο παίκτης των φιλοξενούμενων είχε πάρει την μπάλα με το χέρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί ξεκίνησαν καλύτερα, ωστόσο κόντρα στην ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ έκανε το 2-0 και... καθάρισε το ματς. Ο Ετό έκανε την σέντρα και ο Λίνο με πολύ ωραίο σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά το δεύτερο γκολ, ο Δικέφαλος ανέβηκε, είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς όμως επιτυχία. Στο 90' μάλιστα είχε μία καλή στιγμή με τον Βιεϊρίνια, ωστόσο ο Πορτογάλος δεν βρήκε δίχτυα και το 2-0 έμεινε τελικά μέχρι το φινάλε.

ΠΑΟΚ: Κρέστις, Έτο, Κοντρέρας (46' Μαλεζάς), Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Αρίας (86' Μπαλάφας), Λαζάρ (72' Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Φωτάκης, Αθανασιάδης

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Χαλκιάς, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Ρομπέρ, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς

Καρπάτι Λβιβ: Τλούμακ, Οσίπκο, Κριστομπάλ (64' Βορόνκοφ), Ζένιοφ (57' Πασέκο), Γκολόντιουκ, Γκόμεζ, Μπάλαζιτς, Τκάτσουκ, Φεντέτσκι, Λούκας (75' Κραφτσένκο), Χουντόβιακ

90+3' Τέλος της αναμέτρησης

90'
Ο ΠΑΟΚ αγγίζει το 3-0. Ο Βιεϊρίνια συνεργάζεται άψογα με τον Αθανασιάδη, σουτάρει, αλλά ο Τλούμακ αποκρούει

86' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπαλάφας στη θέση του Αρίας

81' Εκτέλεση φάουλ του Βιεϊρίνια, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.

75' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Καρπάτι. Ο Κραφτσένκο στη θέση του Λούκας.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λαζάρ αφήνει τη θέση του στον Γεωργιάδη

56' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ετό κάνει την σέντρα από δεξιά και ο Λίνο στο δεύτερο δοκάρι με απευθείας σουτ κάνει το 2-0.

57' Αλλαγή για την Καρπάτι. Ο Πασέκο περνά στη θέση του Ζένιοφ

50' Συρτή σέντρα από τα δεξιά, με υπερένταση διώχνει ο Κρέσιτς

46'   Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κοντρέρας δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Μαλεζάς.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1'
Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία

41' Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια, μπλοκάρει ο πορτιέρο της Καρπάτι

39' Ο Λούκας στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για την Καρπάτι, όμως ο διαιτητής το ακύρωσε γιατί ο σκόρερ φάνηκε να κάνει κοντρόλ με το χέρι. Το... ωραίο είναι πως ο παίκτης πανηγύριζε περίπου ένα λεπτό στην εξέδρα μαζί με τους φίλους της ομάδας.

29' Ωραία σέντρα - σουτ του Λίνο από αριστερά, η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι της Καρπάτι.

26' Ο Ζενιόφ μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΟΚ, πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τσιρόλο, όμως ο διαιτητής θεωρεί πως δεν έχει γίνει τίποτα.

22' Καλή στιγμή για την Καρπάτι. Ο Λούκας μπαίνει στην περιοχή, κάνει και το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρι. Γρήγοροι στις αντεπιθέσεις οι Ουκρανοί

15' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Γκαρσία κάνει την "γλυκιά" σέντρα έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης με δυνατή κεφαλιά στέλνει την μπάλα πρώτο στο οριζόντιο δοκάρι και μετά στην εστία της Καρπάτι για το 1-0

7' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Καρπάτι.
Ο Λούκας μπήκε στην περιοχή... ταλαιπώρησε την άμυνα του ΠΑΟΚ και αφού πέρασε τον Κρέσιτς, έδωσε στον Οσίπκο ο οποίος σούταρε, η μπάλα κόντραρε, πήγε στον Χουντόβιακ, που σούταρε με δύναμη, αλλά ο Κοντρέρας έδιωξε πάνω στην γραμμή.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

Οι ενδεκάδες

ΠΑΟΚ:
Κρέστις, Έτο, Κοντρέρας, Τσιρίλο, Λίνο, Γκαρσία, Αρίας, Λαζάρ, Βιεϊρίνια, Φωτάκης, Αθανασιάδης

Στον πάγκο για ΠΑΟΚ οι: Χαλκιάς, Μπαλάφας, Γεωργιάδης, Ρομπέρ, Μαλεζάς, Σνάουτσνερ, Τσουκαλάς

Καρπάτι Λβιβ: Τλούμακ, Οσίπκο, Κριστόμπαλ, Ζένιοφ, Γκολόντιουκ, Γκόμεζ, Μπάλαζιτς, Τκάτσουκ, Φεντέτσκι, Λούκας, Κουντόπιακ

Στον πάγκο για Καρπάτι οι: Μπογκαντίνοφ, Γκόντγουιν, Βορόνκοφ, Πετρίφσκι, Μαρτινιούκ, Κραφτσένκο, Πατσέκο,