Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, χωρίς γκολ, η Αθλέτικ προηγήθηκε στο 54', παγώνοντας τη Λισσαβόνα. Σκόρερ ο Αουρτενέτσε. Στη συνέχεια, στο 76' η Σπόρτινγκ έφερε το ματς στα ίσια με τον Ινσούα. Δέκα λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2-1 Καπέλ ύστερα από ασίστ του Ισμαήλοφ και πήραν τη νίκη μαζί με το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Europa League.

Σπόρτινγκ Λισσαβόνας (Σα Πίντο): Ρουί Πατρίτσιο, Πόλγκα, Ινσούα, Περέιρα, Καρίτσο (68' Καρίγιο), Χεντάο, Σάαρς, Ισμαήλοφ, Καπέλ (84' Περιερίνια), Μάρτινς (76' Ρούμπιο), Βολφσβίνκελ.

Αθλέτικ Μπιλμπάο (Μπιέλσα): Ιραϊθοθ, Ιραόλα, Αμορεμπιέτα, Αουρτενέτσε, Εκίθα, Σουσαέτα (84' Ιμπάι), Ιτουράθπε, Ερέρα (73' Σαν Χοσέ), Ελορέντε, Μουνιαΐν, Ντε Μάρκος