Το σύνολο του Ρούντι Γκαρσία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι απείλησε στο 18' με τον Πιάνιτς όμως ο Σπορτιέλο ήταν σε ετοιμότητα κι αποσόβησε τον κίνδυνο. Λίγο αργότερα (35') ήταν η ώρα του Τζέκο να απειλήσει, δίχως αντίκρισμα, κάτι το οποίο τελικώς... πλήρωσαν οι γηπεδούχοι, πέντε λεπτά μετά!

Ο Ντιν έκανε τραγικό λάθος, ο Γκόμες πήρε την μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ βρήκε δίχτυα για να στείλει τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Η κακή μέρα από το πρωί δεν φαίνεται; Κάπως έτσι εξελίχθηκε το ματς για τους «τζαλορόσι»...

Παρότι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσαν να φτάσουν στο γκολ, η Αταλάντα εκμεταλλευόταν κάθε πιθανή ευκαιρία που της παρουσιαζόταν. Στο 82ο λεπτό, ο Μαϊκόν υπέπεσε σε πέναλτι, ο Ντένις ανέλαβε την εκτέλεση κι ευστόχησε για να «γράψει» το 2-0.

Εκείνο έμεινε μέχρι τέλους κι η ομάδα του Μπέργκαμο (τελείωσε το ματς με εννέα λόγω αποβολής των Στεντάρντο στο 87' και Γκράσι στο 90+3') πήρε μία τεράστια νίκη ενώ η Ρόμα παρέμεινε στο -3 από την κορυφή, έχοντας βέβαια ματς παραπάνω.

Η αποβολή του τερματοφύλακα Ράφαελ καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την τύχη της Βερόνα στο ματς με τη Φροζινόνε. Εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό πλεονέκτημα οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται με τρία γκολ διαφορά πριν έρθει η χαλάρωση και ο Μόρας που σκόραρε στο 76’ και διαμορφωθεί το τελικό 3-2, που αφήνει την ομάδα του Έλληνα κεντρικού αμυντικού στην τελευταία θέση δίχως νίκη.

Σπουδαία νίκη και τεράστια ανάσα για την Ουντινέζε του Ορέστη Καρνέζη (3-2) στην έδρα της Κιέβο, ενώ σημάδια ζωής έδειξε η Κάρπι που πήρε μεγάλο διπλό από την Τζένοα (1-2) του Παναγιώτη Ταχτσίδη, ο οποίος πάντως δεν αγωνίστηκε.