Παλέρμο-Τορίνο 1-3

Η "γκρανάτα" αγνοούσε το "τρίποντο" για πέντε συνεχόμενα ματς πρωταθλήματος, έχοντας τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες, ωστόσο απέναντι στην Παλέρμο κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί.

Το ματς όμως άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 5' ο Τζιλαρντίνο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του, «γράφοντας» με ωραίο τελείωμα το 1-0.

Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε λίγο αργότερα, όταν ο Μπρούγκμαν υπέπεσε σε πέναλτι κι ο Ιμόμπιλε το μετουσίωσε σε γκολ, φέρνοντας το ματς στα ίσα (19'). Η Τορίνο πίεσε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ, έστω και με τη βοήθεια της τύχης, καθώς ο Γκονζάλες στο 31' έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, για να σημειώσει το 2-1.

Στο 59' ο Τζιλαρντίνο αστόχησε και δέκα λεπτά μετά ο Ιμόμπιλε διαμόρφωσε το 3-1, «κλειδώνοντας» τη νίκη για την Τορίνο που ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Ουντινέζε-Μπολόνια 0-1

Μεγάλη νίκη στο «Φρίουλι» πανηγύρισε η Μπολόνια, η οποία επικράτησε 1-0 της Ουντινέζε κι επέστρεψε στις νίκες.

Το ματς ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να έχουν κάποιες καλές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Τελικώς, εκείνοι που το κατάφεραν ήταν οι «ροσομπλού». Στο 79ο λεπτό ο Ντέστρο με ωραία προσπάθεια νίκησε τον Καρνέζη για να «γράψει» το 1-0 για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ντι Νατάλε είχε καλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα, ωστόσο ο Ντα Κόστα έκανε δύσκολη επέμβαση και κράτησε το μηδέν ενώ στο 87', ο Φελίπε έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Έτσι, η ομάδα του Ντοναντόνι επέστρεψε στα «τρίποντα» έπειτα από δύο σερί ματς μακριά από εκείνα (μία ισοπαλία, μία ήττα) κι ανέβηκε στην 10η θέση.

Σαμπντόρια-Αταλάντα 0-0

Συνεχίζεται η πτωτική πορεία της Σαμπντόρια, η οποία στη Γένοβα ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Αταλάντα και παρέμεινε σε απόσταση... αναπνοής από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι Γενοβέζοι πραγματοποιούν πολύ κακή πορεία τη φετινή σεζόν, με την έλευση του Βιντσένζο Μοντέλα να μην βοηθάει ιδιαίτερα την ομάδα...

Η αναμέτρηση είχε λίγες ευκαιρίες και το τελικό 0-0 θεωρείται δίκαιο, ωστόσο άφησε τη Σαμπντόρια μόλις τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.