Facebook Pixel Έλενα Χατζηλιάδου - Γιώργος Τζάνος: "Βροχή" μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε - Χάλκινα για Χατζηλιάδου και Τζάνο
| 2021-05-22 17:01:00

"Βροχή" μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε - Χάλκινα για Χατζηλιάδου και Τζάνο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε, για την χώρα μας, το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε που διεξάγεται στο Πόρετς της Κροατίας, μιας και δύο από τα μέλη της αποστολής κατάφεραν και κέρδισαν την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο

Έλενα Χατζηλιάδου - Γιώργος Τζάνος: Ιδανικά ξεκίνησε η ημέρα για την Ελλάδα, στο 56ο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καράτε που διεξάγεται στο Πόρετς της Κροατίας. Η Έλενα Χατζηλιάδου (+68κ.) και ο Γιώργος Τζάνος (+84κ.) ανέβηκαν στο τρίτο σκαλί του βάθρου, κερδίζοντας τους «μικρούς» τελικούς των κατηγοριών τους. Στον εναρκτήριο αγώνα των τελικών της διοργάνωσης, η Έλενα Χατζηλιάδου δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης στην Οράνα Φορτέσα. «Καθάρισε» με 5-0 την αθλήτρια από το Κόσοβο και πρόσθεσε ακόμα μία διάκριση στην καριέρα της.

Αμέσως μετά, ο Γιώργος Τζάνος νίκησε τον Πολωνό Γκέμπκα και επέστρεψε στα ευρωπαϊκά μετάλλια μετά το 2016. Με γιούκο 26 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Τζάνος πήρε το σημείο που χρειαζόταν και επικράτησε 1-0 στον «μικρό» τελικό της κατηγορίας +84κ. Ακολουθούν οι τελικοί της Βίκης Πανετσίδου (-68κ.) και του Διονύση Ξένου (-67κ.) καθώς και ακόμα ένας αγώνας για την τρίτη θέση, του Στέφανου Ξένου (-60κ.).

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ