Facebook Pixel Έκανε σεφτέ ο ΠΑΟΚ με Λιμόζ
| 2016-01-12 21:44:00

Έκανε σεφτέ ο ΠΑΟΚ με Λιμόζ

Μία πολύ μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε της Λιμόζ με 88-75. Ο “Δικέφαλος του Βορρά”, με ένα ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου, κατάφερε να εξασφαλίσει μία διψήφια διαφορά που στη συνέχεια διαχειρίστηκε και κατέκτησε τους 2 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, η Λιμόζ παρ’ ότι επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης μετά από ένα κακό πρώτο μέρος, έχασε τον έλεγχο και δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Σχορτσανίτης με 19 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τραορέ με 18.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα της Λιμόζ αποτελούνταν από τους: ΜακΚάλεμπ, Βέστερμαν, Πέιν, Ντιαβαρά και Ζερμπό.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι, με τον ΠΑΟΚ αρχικά να προηγείται με 6-3. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 9-8 με τον ΜακΚάλεμπ να σκοράρει γρήγορα 7 πόντους. Από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με ένα σερί 9-2 με πρωταγωνιστές τους Μάρκοβιτς και Σχορτσανίτη έφεραν τη διαφορά στο +6 (17-11, 2:37 πριν το τέλος της περιόδου). Ντάνιελς και Τραορέ επιχείρησαν να μειώσουν τη διαφορά, όμως οι Βασιλειάδης και Χάτσερ διαμόρφωσαν το σκορ του δεκαλέπτου, 24-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκάτενς με τρίποντο και φάουλ μείωσε στους 3 πόντους (26-23). Ο “Δικέφαλος του Βορρά” απάντησε με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (34-23, 7:15 για το ημίχρονο). Οι Γάλλοι μείωσαν και πάλι με τον ΜακΚάλεμπ στους 8 πόντους (38-30), όμως ο Σχορτσανίτης ήταν ασταμάτητος. Πέτυχε άλλους 4 πόντους, ενώ με την κόρνα της λήξης του πρώτου μέρους ο Μάρκοβιτς έκανε το 47-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Σχορτσανίτης σκόραρε εκ νέου για το 49-36, όμως ο Σάφαρτζικ με δύο αναπάντητα τρίποντα μείωσε σε 49-42, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Σχορτσανίτης ήταν η μόνη επιθετική λύση για τον ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα ο Σάφαρτζικ να εκτελέσει και πάλι από τα 6,75 λίγο αργότερα για το 52-47, ενώ οι 2/2 βολές του Πέιν έφεραν τη Λιμόζ στο -3 (52-49, 5:28 για το τέλος της περιόδου). Ο Τέπιτς ξεκόλλησε επιθετικά τους “ασπρόμαυρους” (54-49), όμως οι Γάλλοι παρέμεναν συνεχώς σε απόσταση αναπνοής.

Οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα και βρίσκοντας σκορ από τους Βασιλειάδη, Δέδα, Χάτσερ και Μάρκοβιτς ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 73-59, με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να κλείσουν τους διαδρόμους στην άμυνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Τέπιτς μιμήθηκε τον Βασιλειάδη και εκτέλεσε από την γραμμή του τριπόντου για το 76-59. Ντιαβαρά, Βέστερμαν και Τραορέ σε μία ύστατη προσπάθεια για να ξαναμπεί η Λιμόζ στο παιχνίδι της διεκδίκησης της νίκης, μείωσαν στους 14 πόντους (79-65, 7:19 για το τέλος του αγώνα). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν μέχρι και τους 12 πόντους (81-69), όμως ο Μάκροβιτς με καλάθι και φάουλ και ο Σχορτσανίτης με νέο δίποντο κλείδωσαν τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 47-36, 73-59, 88-75.