Facebook Pixel ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρμάνι Μιλάνο: Θρίαμβος Αρμάνι μέσα στην Μόσχα - Φαβορί για 2η θέση οι Ιταλοί - 4η σερί εντός ήττα για ΤΣΣΚΑ!
| 2021-03-11 21:27:00

Θρίαμβος Αρμάνι μέσα στην Μόσχα - Φαβορί για 2η θέση οι Ιταλοί - 4η σερί ήττα εντός για ΤΣΣΚΑ!

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Αρμάνι Μιλάνο: «Διπλή» νίκη πήρε στη Ρωσία η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-76 και κάλυψε και και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Η ιταλική ομάδα είχε χάσει με 4 πόντους (87-91) και με αυτή τη νίκη της έχει το πάνω χέρι στη μάχη με τους Ρώσους για τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 5-0. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και σε έξι λεπτά σημείωσε μόλις έξι πόντους, ενώ αντίθετα η ιταλική ομάδα μέτρησε 15 (6-15). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και για πρώτη φορά έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθια των Πάντερ και ΛεΝτέι (6-19). Η πρώτη περίοδος ήταν αδιανόητη για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 20 πόντους (10-30)!

Ο Μάικ Τζέιμς βγήκε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με συνεχόμενα καλάθια και με συνολικό σκορ 9-2 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (19-32). To εντυπωσιακό σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και η διαφορά συνέχισε να πέφτει (27-37), ενώ με καλάθι του Σενγκέλια βρέθηκε ύστερα από αρκετή ώρα κάτω από τους 10 πόντους (29-37). Ο Γεωργιανός πήρε τη σκυτάλη από τον Τζέιμς και με δικό του κρεσέντο (11 πόντοι) οι Ρώσοι ξανά μπήκαν στο παιχνίδι (34-39). Ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός, που έδωσε λύση στους φιλοξενουμένους, καθώς σημείωσε συνεχόμενα τρίποντα και αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (34-47).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε και στο δεύτερο ημίχρονο για την ανατροπή, αλλά η Αρμάνι είχε τις λύσεις και κράταγε τα ηνία του σκορ (46-54). Ο Μάικ Τζέιμς έκανε πράγματα και θαύματα, αλλά το ίδιο έκανε και ο Πάντερ ο οποίος είχε απαντήσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ (51-59). Η Αρμάνι ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (55-70) και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ελπίζουν σε ανατροπή.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να αντέχει στην πίεση (68-76). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τελικά τη νίκη με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ, Μπολομπόι 6, Τζέιμς 21 (3), Χίλιαρντ 2, Χάκετ 8 (1), Βόιγκτμαν 6 (7ριμπ.), Κλάιμπερν 10 (1), Σενγκέλια 20 (10ριμπ.), Κουρμπάνοφ 3

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 32 (5), ΛεΝτέι 12, Μίτσοφ 4, Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 7 (6ασ.), Σιλντς 14 (2), Μπρουκς, Έβανς, Χάινς 7 (6ριμπ., 5ασ.), Ντατόμε 3 (1)

Πηγή: ebasket.gr