Facebook Pixel Euroleague: Τα έκανε μαντάρα η Μπασκόνια - Πήρε το "θρίλερ" η Βαλένθια και... περιμένει Ζενίτ για την 8άδα (Vid)
| 2021-04-09 00:15:00

Η Βαλένθια έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση αφού κέρδισε την Μπασκόνια με 86-81 και πλέον μπορεί να προκριθεί αν η Ζενίτ δεν κάνει το 2/2, αφού έχει την ισοβαθμία με τους Ρώσους.

Euroleague: Η Βαλένθια έφτασε στο 19-15, την ίδια ώρα που η Ζενίτ είχε στο 18-14 με δύο αγώνες λιγότερους (με Μακάμπι και εξ αναβολής με Παναθηναικό). Αν οι Ρώσοι δεν κερδίσουν και τα δύο παιχνίδια, τότε οι «νυχτερίδες» θα προκριθούν στα πλέι οφ, αφού έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με +16 πόντους.

Η Βαλένθια μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 25-21 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε στο δεύτερο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 37-32, δείχνοντας να έχουν τον έλεγχο του αγώνα αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και με ένα σερί 10-0, προηγήθηκαν με 37-42, κλείνοντας το ημίχρονο, μπροστά στο σκορ με 39-44.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε με 47-56 στο 27ο λεπτό, κρατώντας την υπέρ της διαφοράς αλλά η Βαλένθια δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει. Με ένα σερί 14-3 και ένα εκπληκτικό τρίποντο του Πρέπελιτς στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, έκανε την ανατροπή προηγούμενη με 60-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια είχε την ψυχραιμία και τις λύσεις για να προηγηθεί με 83-77 και να κρατήσει την νίκη που την κρατάει ζωντανή στην υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 84-81 με 11΄΄ πριν το τέλος, με τον Χένρι να κερδίζει φάουλ. Αλλά αστόχησε και στις δύο βολές με 6.9΄΄ για το φινάλε. Ο Ουίλιαμς κέρδισε φάουλ με την σειρά του, 2.7΄΄ πριν το τέλος του αγώνα αλλά αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά η μπάλα στην διεκδίκηση του ριμπάουντ βγήκε εκτός από παίκτη των φιλοξενούμενων, με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε το 86-81, «σφραγίζοντας» την νίκη της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 39-44, 60-59, 86-81.