Facebook Pixel Παναθηναϊκός - Περιστέρι: Με... περίπατο στα ημιτελικά ο ΠΑΟ - Μήτογλου και Σαντ-Ρος "καθάρισαν" το Περιστέρι (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-05-05 06:03:00

Με... περίπατο στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός - Μήτογλου και Σαντ-Ρος "καθάρισαν" το Περιστέρι (vid)

Οι Πράσινοι πήραν τη νίκη με 88-62 στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και θα μονομαχήσουν με το Λαύριο (6/5, 20:00) στο ΟΑΚΑ για μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Παναθηναϊκός - Περιστέρι: Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός στον προημιτελικό του ΟΑΚΑ, με τους Πράσινους να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί και να "συντρίβουν" με 88-62 το Περιστέρι.

Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο πρώτος σκόρερ του Τριφυλλιού με 15 πόντους, ενώ εξαιρετικό ήταν και ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος που έκανε... λίγο από όλα, με μετρώντας 8 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο. «Διψήφιοι» ήταν και οι Χεζόνια (11π.), Μπέντιλ (11π.) και Γουάιτ (10π.), ενώ ο Μακ είχε 9 πόντους με τρία τρίποντα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν ιο Μακλίν (16π.) και Πέτεγουεϊ (14π.).

Στον ημιτελικό ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει το Λαύριο, εκ νέου στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (6/5, 20:00), ενώ στον τελικό της 9ης Μαΐου (20:00) έχει ήδη προκριθεί ο Προμηθέας.

Το παιχνίδι

Οι  δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στα πρώτα λεπτά (9-9), με τον Παναθηναϊκό να επωφελείται από δύο τρίποντα των Μήτογλου και Γουάιτ για να ξεφύγει με 23-19, ενώ στη συνέχεια ο Σαντ-Ρος ηγήθηκε του Τριφυλλιού στην επίθεση, βοηθώντας την ομάδα του να ανοίξει τη διαφορά με 10-0 σερί (32-19).

Το +13 του Παναθηναϊκού διατηρήθηκε μέχρι το 17' (43-30), όμως το Περιστέρι αντεπιτέθηκε. Με πρωταγωνιστή τον ΜακΛίν, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-3 και μείωσαν σε 46-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Παρά τις προσπάθεις του Περιστερίου να γυρίσει το παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός με όπλο την εξαιρετική άμυνα που έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο (δέχθηκε μόλις 22 πόντους) διατηρούσε απόσταση ασφαλείας στο σκορ. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +19 (65-46) μετά σερί 9-0 του Τριφυλλιού στο 27΄'.

Με το τρίποντο του Χεζόνια η διαφορά ξεπέρασε τους 20 στο τέλος της 3ης περιόδου (72-50), στη διάρκεια της οποίας ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 26-10.

Η τέταρτη περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πράσινους να μην αντιμετωπίζουν πρόβλημα και να κατακτούν τη νίκη-πρόκριση με 88-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 46-40, 72-50, 88-62

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ 9, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 4, Χεζόνια 11, Δίπλαρος 3, Κασελάκης 3, Βουγιούκας 2, Γουάιτ 10, Μήτογλου 15, Μπέντιλ 11, Σαντ-Ρος 8

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14, Τσαϊρέλης 4, Φορντ 4, Τόλα, Καράμπελας 1, ΜακΛιν 16, Τζόουνς 6, Κρόκετ 8, Μάντζαρης 3, Γκουτιέρεζ 6