Facebook Pixel Καβάλα... ο ΠΑΟΚ!
Life
| 2011-04-30 21:01:00

Καβάλα... ο ΠΑΟΚ!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη από την Καβάλα με 65-61, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 32-31, 48-45, 65-61.

Στην πρώτη της εμφάνιση σε playoffs η Καβάλα φρόντισε να κάνει δύσκολη τη ζωή του ΠΑΟΚ, ωστόσο η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν στραβοπάτησε κι έκανε το πρώτο βήμα (65-61).

Η Καβάλα λίγο έλειψε να κάνει ονειρική πρεμιέρα στην πρώτη της συμμετοχή σε playoffs της Α1. Με το σκορ να συμβαδίζει στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάνει το 1-0 της σειράς στην έδρα του.

Με οδηγό στην επίθεση τον ΜακΙντος (11π., την πρώτη περίοδο) η Καβάλα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, καθώς κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με επτά πόντους (13-20), ωστόσο ο ΠΑΟΚ με ένα γρήγορο σερί 5-0 έκλεισε την περίοδο έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (18-20). Η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο πόντο (32-31).

Η επιστροφή στο παρκέ βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να έχει τα ηνία του παιχνιδιού, η Καβάλα όμως βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να κλέψουν τη νίκη όταν με τρίποντο ο Αγγελόπουλος μείωσε στον πόντο (58-57), οι γηπεδούχοι όμως στις δύο επόμενες επιθέσεις τους ήταν εύστοχοι (62-57) και ουσιαστικά «καθάρισαν» την πρώτη τους νίκη.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 8 (2/3δίπ., 1/3τρίπ.), Κρίστμας 17 (5/8δίπ., 1/7τρίπ., 6ριμπ.), Αποστολίδης 5 (1/2δίπ., 1ριμπ.), Δέδας 1, Ντόζιερ 20 (7/10δίπ., 6/6βολ., 6ριμπ.), Στίγκερς 5, Μπούλιαν 2, Γιαννακίδης, Καλές, Γκετσέφσκι 7 (3/5δίπ.).

Καβάλα (Πρίφτης): ΜακΙντος 16 (5/8δίπ.), 2/2τρίπ.), Παλάσιο 6 (1/6δίπ., 1/3τρίπ.), Κοστόφ 3, Παπανικολάου 5, Στεφανίδης, Σίμονς 12 (5/10δίπ., 13ριμπ.), Γεωργάκης, Γιόροβιτς 5, Καραποστόλου 9 (2/4δίπ., 5ριμπ.), Nτεντιγιέρ, Αγγελόπουλος 5.