Facebook Pixel Eurobasket Κ18: Ξέσπασε στη Δανία η Εθνική Κ18 - Εύκολη νίκη και πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurobasket (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2023-07-24 18:17:00

Η Εθνική μας ομάδα έδειξε αντίδραση μετά τη βαριά ήττα από την Ισπανία και κέρδισε εύκολα τους Δανούς με 107-75, αποτέλεσμα που της δίνει τη δεύτερη θέση στον τέταρτο όμιλο και μαζί την πρόκριση για την επόμενη φάση του Eurobasket K18 που διεξάγεται αυτές τις ημέρες στη Νις της Σερβίας.

Eurobasket Κ18: Νικηφόρα ολοκλήρωσε η εθνική μπάσκετ των εφήβων τις υποχρεώσεις της στον Δ΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ κάτω των 18 ετών, το οποίο διεξάγεται στην πόλη Νις της Σερβίας. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέτριψε τη Δανία με 107-75, σε αναμέτρηση για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ, και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον όμιλο με 2 νίκες-1 ήττα. Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκροτήμα περιμένει το αποτέλεσμα της αποψινής (21:30) αναμέτρησης της Ισπανίας με την Ιταλία, προκειμένου να μάθει τη θέση που θα καταλάβει στο γκρουπ, αλλά και τον αντίπαλό της στο χιαστί ματς για τη φάση των «16» (σ.σ. ο τέταρτος όμιλος «διασταυρώνεται» στη συνέχεια με τον 3ο, στον οποίο μετέχουν Σερβία, Σλοβενία, Φινλανδία και Τσεχία).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75.

Μετά τα πρώτα... αναγνωριστικά λεπτά, η εθνική πήρε τα «ηνία» στο ματς και προηγήθηκε 13-7 στο 4΄, ωστόσο οι Σκανδιναβοί μείωσαν με τρίποντο του Μπλοχ σε 15-13 στο 6΄. Με σερί 5-0 η εθνική προηγήθηκε 20-13, 3:25 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ, μετά το καλάθι του Βεμπ που μείωσε σε 22-18, η ελληνίκη ομάδα «έκλεισε» το δεκάλεπτο με νέο 5-0 (27-18). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μαραγκουδάκης έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην εθνική (29-18), ωστόσο οι Δανοί κατάφεραν να ακολουθούν τη «γαλανόλευκη» στο σκορ (37-32, 4:47 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Οι διεθνείς, ωστόσο, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 47-32, 2:23 πριν το τέλος, ενώ η εθνική έφτασε στο +19 (53-34) χάρη σε 2/2 βολές του Σαμοντούροβ, 47 δεύτερα πριν το ημίχρονο.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η εθνική απέκτησε προβάδισμα 22 πόντων (67-45), χάρη σε 2/2 βολές του Σαμοντούροβ, ενώ η Δανία «απάντησε» με δύο σερί τρίποντα, μειώνοντας σε 67-51. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε 79-51, 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη στον αγώνα.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Γκιόργκι (Ρουμανία), Σεκαρελί (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Παρασκευόπουλος 5, Βασιλαντωνάκης 5, Μαραγκουδάκης 5, Καμπερίδης 3, Χιτικούδης 12, Σπρίντζιος 13 (1), Σαμοντούροβ 14, Αβδάλας 16, Λιοτόπουλος 14 (2), Αμπόσι 16 (2), Κομνιανίδης 4 (1).