Facebook Pixel Sportdog.gr | Σταμάτησε την ΤΣΣΚΑ και έμεινε... όρθια η Χίμκι
| 2018-04-25 22:07:00

Σταμάτησε την ΤΣΣΚΑ και έμεινε... όρθια η Χίμκι

Η ομάδα του Μπαρτζώκα μείωσε τη σειρά σε 2-1.

Η Χίμκι είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε απαντήσεις στα ξεσπάσματα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και κατάφερε να πάρει τη νίκη (79-73), μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των πλέι οφ.

Σβεντ και Γκιλ μπήκαν ορεξάτοι στο παρκέ και η Χίμκι κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης (8-7, 5'). Ο ηγέτης της Χίμκι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και με δικά του σουτ ανέβασε τη διαφορά (17-11, 8'). Βέστερμαν και Χίγκινς «απάντησαν» για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και μείωσαν αμέσως (17-15, 9'), Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η κατάσταση δεν άλλαξε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με Ραντ και Βέστερμαν και η Χίμκι το εκμεταλλεύτηκε. Χάνεϊκατ και Βιάλτσεφ ανέλαβαν δράση και η διαφορά αυξήθηκε για τους γηπεδούχους (25-17, 13'). Με τον Βιάλτσεφ, μάλιστα, ζεστό, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και σε διψήφια επίπεδα (27-17, 14'). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αντέδρασε χάρη στον Χίγκινς. Ο Αμερικανός με δικές του προσπάθειες ροκάνισε τη διαφορά (29-25, 15'). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμο και με την παρουσία του Ροντρίγκες η διαφορά μειώθηκε σε απόσταση... βολής (35-34, 17'). Ο Χίγκινς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (37-37, 18'). Μόνια και Σβεντ έδωσαν λύσεις στη Χίμκι και το ημίχρονο έκλεισε με 44-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Κόρι Χίγκινς μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και η ΤΣΣΚΑ ανέτρεψε την κατάσταση (46-50, 22'). Ο Σβεντ ξεκίνησε άστοχος το δεύτερο μέρος και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, διατηρώντας το προβάδισμα (48-52, 24'). Η Χίμκι αντέδρασε, βρίσκοντας λύσεις από τον Γκιλ. Ο Αμερικανός φόργουορντ ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι ανέτρεψε την κατάσταση (58-55, 28'). Ο Σβεντ είπε την... τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο για το 60-57 της Χίμκι.

Με σοβαρότητα και ξεκάθαρο προσανατολισμό στο παιχνίδι της μπήκε η Χίμκι και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ρωσική ομάδα βρήκε λύσεις από Γκιλ και Ρόμπινσον και έφερε στα μέτρα της την κατάσταση (65-59, 33'). Κλάιμπερν και Χάντερ με επί μέρους 6-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσια ξανά (65-65, 34'). Δυο μεγάλα σουτ από Γκιλ και Χάνεϊκατ, όμως, έφεραν την Χίμκι σε θέση ισχύος (71-65, 36'). Ο Γκιλ έφερε τη Χίμκι στο +9 (74-65, 38'). Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε όμως και ο Ροντρίγκες μάζεψε τη διαφορά (76-73, 39'). Η Χίμκι κράτησε τον έλεγχο μέχρι τέλους και έφτασε στη νίκη, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-42, 60-57, 79-73.

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Ρόμπινσον 8, Σβεντ 27 (7/12 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Χάνεϊκατ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Βιάλτσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 2, Μόνια 3(1), Γκιλ 22 (6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/6 βολες, 7 ριμπάουντ). Τοντόροβιτς, Άντερσον, Τζένκινς 5, Τόμας 2.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): ΤΡαντ, Φριντζόν, Βέστερμαν 2, Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 15 (2/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν  7 (9 ριμπάουντ), Χίγκινς 26 (6/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ),Κουρμπάνοφ 7 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 16 (12 ριμπάουντ).

ΠΗΓΗ: sdna.gr