Μπάγερν Μονάχου- Βαλένθια 90-79

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην «Audi Dome» με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Η Μπάγερν πέτυχε ακόμη μία νίκη και κρατάει γερά τη δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα (με 6-2 νίκες-ήττες). Κορυφαίοι για την γερμανική ομάδα ήταν οι Λούσιτς (3/5) και Ζίπσερ (4/6 3π), που σημείωσαν κρίσιμα καλάθια με τη γερμανική ομάδα να έχει εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας από τα 6.75 (52.6%, 10/19). Για τη Βαλένθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρέπελιτς με 18π.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα στο παρκέ, δημιουργώντας μια μικρή διαφορά (5-9) με την Μπάγερν όμως να ισορροπεί άμεσα το παιχνίδι, να προσπερνά (12-11) με τον Λούτσιτς και να παίρνει το προβάδισμα με ένα σερί οκτώ πόντων (18-11). Με πέντε σερί δικούς του πόντους ο Σαν Εμετέριο έδωσε ανάσα στους Ισπανούς (18-16) που έκαναν αρκετά λάθη στις επιθέσεις τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (21-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αρχικά χέρι-χέρι (22-22, 24-24) και στη συνέχεια να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τη Βαλένθια να παίρνει ενέργεια στο παιχνίδι της με την είσοδο του Λαμπεϊρί και να περνά μπροστά (26-27) .Με τους Τόμας και Τζόνσον η γερμανική ομάδα πήρε προβάδισμα, αλλά οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου ροκάνισαν τη διαφορά (33-34) και με πέντε σερί πόντους του Πρέπελιτς, πήγαν στο αποδυτήρια με τη διαφορά υπέρ τους (37-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι χέρι – χέρι (44-44, 46-46) με τη Βαλένθια στα μέσα της περιόδου να κάνει το +5 (46-51) με τους Πρέπελιτς και Ντούμπλγεβιτς. Η Μπάγερν, προσπέρασε για το 53-51, με το momentum δικό της και κρίσιμα καλάθια του Ζίπσερ, έκανε το 61-55, με τους φιλοξενούμενους να σφίγγουν την άμυνα και το δεκάλεπτο να λήγει στο 62-60.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια «κυνηγούσε» την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που είχε τον έλεγχο, με τους Ζίπσερ, Λούσιτς και Σίσκο. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν ακόμη μια φορά, 76-76 αλλά με τον Ζίπσερ ζεστό από τα 6.75, κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά (86-78) και πήραν τη νίκη (90-79).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60,90-79

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Βιλερμπάν - Ζενίτ 53-66

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η κακή βραδιά και των δύο ομάδων που ήταν εξαιρετικά άστοχες και αυτό οδήγησε στο τραγικό 11-12 στο 10ο λεπτό. Η Ζενίτ είχε τον έλεγχο και προσπάθησε να πάρει διαφορά από νωρίς, προηγούμενη με 19-28 στο 18ο λεπτό. Η Βιλερμπάν κατάφερε να μειώσει και να επιστρέψει στον αγώνα, χωρίς όμως να πάρει το προβάδισμα.

Οι Ρώσοι κατάφεραν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και στο τελευταίο δίλεπτο κυριάρχησαν στο παρκέ για να κάνουν ένα σερί 10-0 και να μετατρέψουν το 53-56 σε 53-66 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με τους Γάλλος να ολοκληρώνουν απογοητευτικά τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 21-28, 37-44, 53-66.