Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Τότεναμ, αφού ο Κλιντ Ντέμπσεϊ εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Αλεκσάνταρ Ντράγκοβιτς και άνοιξε το σκορ στο 23'.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ ισοφάρισε άμεσα, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ντράγκοβιτς έδωσε στην Βασιλεία σκορ πρόκρισης. Τα λεπτά κυλούσαν και η ελβετική ομάδα πλησίαζε στα ημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της, αλλά λογάριαζε χωρίς τον Ντέμπσεϊ, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε μία πάσα του Τομ Χάντλστοουν και ισοφάρισε στο 83ο λεπτό.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση όπου η Τότεναμ των 10 παικτών (αποβλήθηκε στο 91' ο Γιαν Βέρτονγκεν) άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Βασιλεία ήταν πιο τυχερή και με σκορ 4-1 πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.