Η ομάδα του Χέρτιαν Φέρμπεϊκ βρέθηκε σε άσχημη μέρα και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να επιβάλει τον ρυθμό της. Οι γηπεδούχοι, που βρίσκονταν στην αναζήτηση πρώτης νίκης για τη φετινή σεζόν, πέταξαν ένα ημίχρονο στα σκουπίδια, αλλά βρήκαν λύσεις στο 2ο μέρος και πήραν το "τρίποντο".

Πρωταγωνιστής ο Στιβ ντε Ρίντερ, ο οποίος σημείωσε 2 γκολ μέσα σε 12 λεπτά (54', 66') και να βάζει σε θέση ισχύος την ομάδα του Γιαν Βάουτερς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές με τους Τζέφρι Γκουβελέου και Γιαν Βούιτενς, αλλά το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Η σύνθεση της Άλκμααρ: Αλβαράδο, Μ. Γιόχανσον, Γκουβελέου, Βούιτενς, Φίρχεφερ, Γκούντελι (46' Ορτίς), Χένρικσεν, Ελμ (46' Όβερτουμ), Μπέιρενς (59' Μάαρτενς), Α. Γιόχανσον, Γκούντμουντσον