Η Τότεναμ, παρότι βολευόταν και με την ισοπαλία, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και από τα πρώτα λεπτά πίεσε για το γκολ. Η Άρσεναλ, που είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Οσπίνα, έπαιζε έξυπνα και έψαχνε την κόντρα, κάτι που τελικά της βγήκε σε καλό. Στο 39’, κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Μπεγερίν έκανε την μπαλιά και ο Ράμσεϊ με τρομερή τακουνιά έγραψε το 0-1.

Μετά το γκολ η Τότεναμ ανέβασε στροφές και συνέχισε να πιέζει, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε… φορτσάτη. Ο Οσπίνα και πάλι είπε «όχι» σε δύο – τρεις κλασικές ευκαιρίες, όμως υπήρξε η κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) του Κοσελίν στο 55' και ένα… καταστροφικό δίλεπτο για τους Κανονιέρηδες. Στο 60’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλντερβάιρελντ ολομόναχος σούταρε δυνατά από πλάγια για την ισοφάριση, ενώ στο 62’ ο Κέιν με σουτάρα έγραψε το 2-1!

Παρά τα δύο γρήγορα γκολ όμως, η Άρσεναλ βρήκε τις δυνάμεις για να αντιδράσει και στο 76’ έκανε το 2-2, με ωραία προσπάθεια και εκτέλεση του Αλέξης. Το σκορ αυτό, παρά τις ευκαιρίες που έχασαν και οι δύο στο τελευταίο εικοσάλεπτο μαζί με τις καθυστερήσεις, έμεινε μέχρι το φινάλε.

Έτσι λοιπόν, η… κερδισμένη ήταν η Λέστερ, καθώς η Τότεναμ έφτασαν τους 55 βαθμούς και η Άρσεναλ τους 52, τη στιγμή που η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι έχιε 57 με ματς λιγότερο!!

Σάββατο

Τότεναμ - Άρσεναλ 2-2 (60' Αλντερβάιρελντ, 62' Κέιν / 39' Ράμσεϊ, 76' Αλέξις Σάντες)

Τσέλσι - Στόουκ (17:00)