Οι «μπλε» έκαναν ένα πολύ καλό ημίχρονο και έκλεισαν τα πρώτα 45 λεπτά με το σκορ να είναι υπέρ τους στο 2-0. Ο Στάριτζ στο 30' έκανε το 1-0, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Τέρι έκανε το 2-0. Στην επανάληψη ο Ραμίρες διαμόρφωσε το 3-0 στο 62’ και εκεί φάνηκε πως το ματς... τελείωσε.

Το μόνο που κατάφερε στην συνέχεια η Έβερτον ήταν να μειώσει στο 81', με τον Βέλλιο, ο οποίος είχε μπει στο γήπεδο λίγα δευτερόλεπτα πριν και σκόραρε στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του Έλληνα επιθετικού με την φανέλα των «ζαχαρωτών» σε πέντε εμφανίσεις.

ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Μποσίνγκουα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Κόουλ, Ραμίρες (65’ Μαλουντά), Μίκελ (77’ Ρομέου), Λάμπαρντ, Στάριτζ, Ντρογκμπά, Μάτα (77’ Ανελκά)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χίμπερτ, Γιαγκέλκα, Ντιστέν, Μπέινς, Κόουλμαν (61’ Ντρέντε), Φελαϊνί, Ρόντγουελ, Όσμαν, Κέιχιλ (72’ Νέβιλ), Σαχά (81΄Βέλλιος).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (68' Τζέραρντ / 81' Χαβιέρ Ερνάντες)

Μάντσεστερ Σίτι - Άστον Βίλα 4-1 (28' Μπαλοτέλι, 47' Άνταμ Τζόνσον, 52' Κομπανί, 71' Μίλνερ / 65' Γουόρνοκ)

Νόριτς - Σουόνσι 3-1 (1' και 64' Πίλκινγκτον, 10' Μάρτιν / 12' Γκρέιαμ)

ΚΠΡ - Μπλάκμπερν 1-1 (16' Χέλγκουσον / 24' Σαμπά)

Στόουκ - Φούλαμ 2-0 (80' Γουόλτερς, 87' Ντέλαπ)

Γουΐγκαν - Μπόλτον 1-3 (40' Ντιαμέ / 4' Ρίο-Κόκερ, 45' Ν'Γκογκ, 91' Ιγκλς)

Τσέλσι - Έβερτον 2-1 (31' Στάριντζ, 45+2 Τέρι/ 81' Βέλλιος)