Η Μπλάκμπερν έκανε παραμονές Πρωτοχρονιάς δώρο στη Σίτι, ωστόσο την πρώτη μέρα του χρόνου οι Πολίτες δεν το… δέχθηκαν! Η Σάντερλαντ της έκανε τη ζημιά και με τέρμα του Γουόν Τζι πήρε μεγάλη νίκη 1-0 και το Μάντσεστερ παραμένει στην κορυφή με δυο ομάδες! Ο Μαντσίνι προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο τον Αγουέρο και τον Σίλβα για να τους ξεκουράσει, με την ομάδα του μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα να έχει τον έλεγχο. Ο Ντζέκο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 35’ όταν το σουτ βρήκε στο δοκάρι, με τους «Πολίτες» να ελέγχουν το ρυθμό. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι είχαν ρυθμό, αλλά δεν μπορούσαν να απειλήσουν, ο Μαντσίνι «φόρτωσε» την ενδεκάδα με Αγουέρο, Σίλβα, Ρίτσαρντς, ωστόσο η ατυχία και η έλλειψη συγκέντρωσης είχαν… συνέπειες. Στο 88’ ο Ισπανός έκανε το σουτ, ο Μινολέτ απέκρουσε, ο Ρίτσαρντς πήρε το... ριμπάουντ, όμως η κεφαλιά του από κοντά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε. Η… τιμωρία ήρθε στο τέταρτο λεπτά των καθυστερήσεων, από θέση οφσάιντ ο Ντονγκ- Γουόν Τζι κέρδισε την κόντρα, πέρασε τον Χαρτ και πέταξε στο… καναβάτσο τη Σίτι διαμορφώνοντας το 1-0.