Ο χορός των τερμάτων ξεκίνησε από πολύ νωρίς και συγκεκριμένα από το 4ο μόλις λεπτό. O Αντεμπαγιόρ συνδυάστηκε με τον Μπέιλ, έκοψε την μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο αμαρκάριστος Ασού Εκοτό έκανε από κοντά το 1-0.

Πριν προλάβει να συνέλθει από τα σοκ η Νιούκαστλ, τα «σπιρούνια» χτύπησαν και δεύτερη φορά. Ο Αντεμπαγιόρ έκανε τη σέντρα και ο Σαχά με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 20` οι Ασού Εκοτό, Μόντριτς και Αντεμπαγιόρ έκρυψαν την μπάλα, με τον Σαχά να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και να πλασάρει από κοντά τον Κρουλ.

Η Τότεναμ είχε ένα καλό σουτ με τον Μπα στο 25ο λεπτό, με τον Φρίντελ να διώχνει, αλλά στο 34' η Τότεναμ πέτυχε και 4ο γκολ.
Ο Κρουλ απέκρουσε το σουτ του Αντεμπαγιόρ, αλλά στη συνέχεια ο Κράνιτσαρ που ερχόταν από πίσω, έκανε το 4-0.

Στο 65ο λεπτό ήταν η σειρά του Αντεμπαγιόρ να χριστεί σκόρερ και να κάνει το 5-0. Ο Ασού Εκοτό έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Σαχά βρήκε την μπάλα και ο Αντεμπαγιόρ από κοντά νίκησε τον Κρουλ.