Το ματς στη Σικελία άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γρήγορο γκολ ώστε να γίνουν πιο εύκολα τα πράγματα για τη συνέχεια καθώς έπεφτε και βροχή και αυτό θα επηρέαζε τα πράγματα. Η Ρόμα ζήτησε πέναλτι σε ένα πέσιμο του Ρόσι αλλά η Κατάνια ήταν αυτή που έφτιαξε ευκαιρίες και έφτασε μια ανάσα από το γκολ στο 23' με το πλασέ του Μπεργκέσιο και την απομάκρυνση του Κίερ στη γραμμή του τέρματος, για να προηγηθεί τελικά στο 25' με κεφαλιά του Λεγκροτάλιε μετά από εκτέλεση φάουλ.

Η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα προσπάθησε άμεσα και για δεύτερο γκολ αλλά στο 29' ήρθε το 1-1 με κεφαλιά του Ντε Ρόσι μετά από κόρνερ. Το σκορ ήταν ισόπαλο και η Ρόμα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της στον αγώνα αλλά η αλήθεια είναι ότι η Κατάνια ήταν πολύ πιο απειλητική και προς το τέλος του ημιχρόνου άγγιξε το δεύτερο γκολ. Στο 41' ο Μπεργκέσιο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας, αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης βρέθηκε φάτσα με το γκολ αλλά άργησε όσο έπρεπε για να προλάβει να επέμβει ο Κίερ και δευτερόλεπτα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ο Γκόμεζ είδε την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ στο κοντινό σουτ που δοκίμασε.

Διακοπή στο 65'...
Η βροχή συνεχιζόταν με αμείωτο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικά δύσκολο και για τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν κοντά στις δύο περιοχές με συνέπεια όταν η μπάλα πλησίαζε εκεί οι εικόνες να θυμίζουν αγώνα... πόλο και όχι ποδοσφαίρου. Στο 62' ο διαιτητής Ταλιαβέντο διέκοψε για λίγα δευτερόλεπτα, αποφάσισε να συνεχίσει τον αγώνα αλλά τρία λεπτά μετά, στο 65', αποφάσισε τη διακοπή καθώς τα πράγματα γίνονταν όλο και χειρότερα...

Αν ο αγώνας δεν συνεχιστεί απόψε -και λογικά δε θα συνεχιστεί- τότε θα συνεχιστεί την Κυριακή (αν τα πράγματα είναι καλύτερα) από το 65' κι έπειτα. Αν δε γίνουν την Κυριακή τα 25 λεπτά που απομένουν, θα αποφασίσει η ιταλική λίγκα για την ημερομηνία. Οπως και να έχει, πάντως, το ματς θα συνεχιστεί από εκεί που σταμάτησε...

Πηγή: gazzetta.gr