Ζενίτ - Ερυθρός Αστέρας 98-69

Η Ζενίτ... διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα (98-69) με σούπερ εμφάνιση και ανέβηκε στο 9-5 στην Euroleague. Πρωταγωνιστές οι Κέι Σι Ρίβερς - Κέβιν Πάνγκος, αισθητή η απουσία του Τζόρνταν Λόιντ στους Σέρβους.

Εξαιρετική εμφάνιση και νέα νίκη για τη Ζενίτ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανώτερη, επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της, σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά (65,4% δίποντα, 61,5% τρίποντα, 80% βολές) και κέρδισε άνετα τον Ερυθρό Αστέρα (98-69), ανεβαίνοντας στο 9-5. Αντίθετα, οι Σέρβοι, που έπαιξαν χωρίς τον Τζόρνταν Λόιντ, έπεσαν στο 5-11.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Κέι Σι Ρίβερς (23 πόντοι με 7/8 τρίποντα) και Κέβιν Πάνγκος (17 πόντοι, 5 ασίστ), καλή εμφάνιση και από τους Αρτούρας Γκουντάιτις (12 πόντοι, 4/5 δίποντα), Μπίλι Μπάρον (13 πόντοι, 5 ασίστ). Από τους ηττημένους πάλεψε ο Τζόνι Ο'Μπράιαντ (13 πόντοι).

Η πρώτη περίοδος ήταν... μαγική για την Ζενίτ. Με τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει «όργια» (15π με 5/5 σουτ), οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πήραν προβάδισμα 18 πόντων στο 10' (30-12).

Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και οι Ντόμπριτς - Ο'Μπράιαντ έδωσαν λύσεις, ώστε οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου (48-37) με επιμέρους 25-18 στην δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προσπάθησε να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο, όμως το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε στο -15 (69-54) και στη συνέχεια ακολούθησε ένα 15-4 τη Ζενίτ (84-58, 34'), που ουσιαστικά... τελείωσε το ματς.

Δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα.

Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 86-79

Η Αναντολού Εφές ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, είχε τους Λάρκιν, Σιμόν και Μίσιτς σε εξαιρετική βραδιά και πήρε σημαντική νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα (86-79), ανεβαίνοντας βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Τις τελευταίες εβδομάδες η Αναντολού Εφές ταλαιπωρήθηκε, όμως απέναντι στην Μπαρτσελόνα έδειξε πως είναι εδώ και παραμένει δυνατή ως ομάδα. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πραγματοποίησαν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους τη φετινή σεζόν και πήραν σημαντική νίκη, ανεβαίνοντας στο 8-8, την στιγμή που υποχρέωσαν την Μπάρτσα σε δεύτερη διαδοχική ήττα για πρώτη φορά στη σεζόν, με τους Καταλανούς να υποχωρούν στο 11-5.

Καλάθης και Μίροτιτς ήταν ορεξάτοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τα ηνία (2-9, 3'). Η αντίδραση της Εφές δεν άργησε να έρθει, χάρη σε Άντερσον και Μίσιτς (10-9, 5'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν βρει ρυθμό και με τον Αμπρίνες να αναλαμβάνει δράση έφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (10-20, 8'). Η άμυνα των παικτών του Αταμάν ανέβασε στροφές και με τους Μίσιτς-Άντερσον να βγαίνουν μπροστά η διαφορά μειώθηκε για το 18-24 της πρώτης περιόδου.

Η Εφές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τους Σιμόν και Λάρκιν να φωνάζουν παρών κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση βολής (30-31, 14'). Ο Σέιν Λάρκιν δημιουργούσε... ρήγματα στην άμυνα της Μπαρτσελόνα και η Εφές πέρασε μπροστά (34-31, 16'). Ο ρυθμός των παικτών του Αταμάν παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα, με τον Σιμόν να διευρύνει το προβάδισμα (41-35, 18'). Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν άργησε να έρθει. Χίγκινς και Σμιτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και οι Καταλανοί ισοφάρισαν σε 43-43 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο δεύτερο μέρος η Εφές. Η τουρκική ομάδα πήρε τον έλεγχο της κατάστασης και χάρη σε Ντάνστον και Μίσιτς κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά (55-45, 25'). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως Λάρκιν και Ντάνστον δεν το επέτρεψαν (63-48, 28'). Ο Λάρκιν παρέμενε... ζεστός και η Εφές έφτασε στο +18 (68-50, 29'). Η Μπαρτσελόνα χάρη σε επί μέρους 4-0 από Χάνγκα και Οριόλα μείωσε σε 68-54.

Χάνγκα και Καλάθης προσπάθησα να μαζέψουν τη διαφορά για την Μπαρτσελόνα (74-61, 32'). Ο Χίγκινς έκανε αισθητή την παρουσία του και η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφια επίπεδα (77-69, 35'). Η άμυνα των παικτών του Γιασικεβίτσιουτς κατάφερε να βγάλει από το ρυθμό της την Εφές, με τον Καλάθη να μειώνει ακόμα περισσότερο (79-75, 38'). Στο κρίσιμο σημείο «μίλησε» ο Λάρκιν που έφερε την ομάδα του στο +6 (83-77, 39'). Η Εφές κράτησε τον έλεγχο και πήρε μια σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 43-43, 68-54, 86-79.