Μπορεί στο πρώτο 45΄ στα ματς να είχαμε γκολ με το σταγονόμετρο, όμως στην επανάληψη ήρθε η... καταιγίδα! Η Μπαρτσελόνα με τον τρομερό Μέσι που έκανε χατ-τρικ διέλυσε με 4-0 τον Άγιαξ στην Βαρκελώνη, την ίδια ώρα που η Μίλαν των πολλών απουσιών νικούσε δύσκολα με 2-0 στο Μιλάνο την Σέλτικ του Σαμαρά.

Βόμβα στο Λονδίνο από την Βασιλεία, η οποία στο ημίχρονο πήγε πίσω στο σκορ με 1-0 αλλά στο δεύτερο έκανε τη ζημιά στην ομάδα του Μουρίνιο και με δύο γκολ μέσα σε 10λεπτά πήρε τη μεγάλη νίκη (2-1). Από την άλλη η Σάλκε νίκησε με 3-0 την Στεάουα με όλα τα γκολ να τα σημειώνουν οι Γερμανοί στην επανάληψη.

Στο ντέρμπι της ημέρας στη Νάπολι, οι Ιταλοί επικράτησαν με 2-1 της Ντόρτμουντ η οποία έπαιζε με 10παίκτες λόγω της αστείας αποβολής του Βαϊντενφέλερ. Η Άρσεναλ παράλληλα έφευγε νικήτρια από το «Βελοντρόμ» με το ίδιο σκορ.

Τέλος η Ατλέτικο νίκησε 3-1 στη Μαδρίτη την Ζενίτ και την Πόρτο να περνάει με 1-0 από την Βιέννη.