Παίρνοντας το πάνω χέρι στην αναμέτρηση και υποχρεώνοντας την Τότεναμ να περιμένει και να επιτίθεται υπό προϋποθέσεις, η Νόριτς έκανε καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Ο Ρίκι Φαν Βολφσβίνκελ που πήρε φανέλα βασικού προσπάθησε να ταλαιπωρήσει την άμυνα της Τότεναμ, όμως δεν έβγαζε άκρη. Τα «σπιρούνια», αντιμετώπιζαν σωστά κάθε προσπάθεια των παικτών της Νόριτς και έβγαιναν σε αντεπιθέσεις όποτε είχαν την ευκαιρία. Ακόμα κι έτσι, όμως, καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Η Νόριτς, ευτύχησε τελικά να σκοράρει και να πάρει το προβάδισμα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 47ο λεπτό, από ωραίο κλέψιμο του Φαν Βολφσβίνκελ και πάσα του Τζόνσον στον Σνόντγκρας, ο τελευταίος έκανε το 1-0! Τα «καναρίνια», πήραν τα πάνω τους, πίεζαν σε όλο το γήπεδο και έδειξαν στην Τότεναμ ότι έπρεπε να ρισκάρει για να ελπίζει. Τα «σπιρούνια», με την είσοδο και του Σολδάδο προσπάθησαν λίγο περισσότερο, δοκιμάστηκε η αντοχή της άμυνας της Νόριτς, που όμως άντεξε και μάλιστα είχε δοκάρι στο 84’ σε «κεραυνό» του Τζόνσον.

Πηγή: england365.gr