Η Τότεναμ  έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 6', αλλά ο Αντριάν με εκπληκτική επέμβαση έδιωξε το ωραίο σουτ του Μπενταλέμπ. Τα «σφυριά» περίμεναν για περίπου 20 λεπτά προτού αποφασίσουν να βγουν στην επίθεση. Είδαν τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι σε προσπάθεια του Κέιν που βγήκε στην πλάτη της άμυνάς τους και στο 22', από λάθος του Ντεμπελέ, ο Κρέσγουελ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Κουγιατέ κόντρα στη ροή του αγώνα με κεφαλιά έγραψε το 1-0 του ημιχρόνου! Η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς προσπάθησε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της, έκλεισε τους χώρους, και περιόρισε τα «σπιρούνια».

Η απάντηση του Μαουρίσιο Ποκετίνο είχε το όνομα... Κρίστιαν Έρικσεν. Ο Δανός μπήκε με την έναρξη της επανάληψης για να... ταρακουνήσει τους συμπαίκτες του και να τους σπρώξει στην επίθεση, όμως, σε πλήρη αντίθεση με οποιαδήποτε φυσιολογική κατάσταση που θα διαμόρφωνε ομάδα η οποία θέλει τη νίκη και βρίσκεται να κυνηγάει, η Τότεναμ είχε παθητικό ρόλο! Στο 62', από πανέμορφη σέντρα του Νομπλ, ο Σακό στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε έξυπνα για το 2-0, σκορ που τελείωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων...Το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» είχε παγώσει πλέον, οι παίκτες του Ποκετίνο έμοιαζαν επηρεασμένοι, όμως έγινε η αντεπίθεση στα τελευταία 20 λεπτά! Ο Ρόους στος 81' με πανέμορφο σκαστό αριστερό σουτ που πέρασε πάνω από τον Αντριάν μείωσε και στις καθυστερήσεις, ο Σονγκ ανέτρεψε τον Κέιν στην περιοχή, με τον Άγγλο φορ να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι, να αστοχεί, όμως να παίρνει το «ριμπάουντ» για το τελικό 2-2 με το οποίο έσωσε τον βαθμό για την ομάδα του!

Πηγή: england365.gr