Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Έβερτον και χρειάστηκε την... τύχη για να πάρει την πρόκριση στην παράταση. Για τους φιλοξενούμενους ο Καλού έκανε το 1-0 στο 38', ωστόσο στο 58' θα μπορούσαν να είχε γίνει το 1-1, μετά από πέναλτι που έκανε ο Τέρνμπουλ, ο οποίος και αποβλήθηκε. Την θέση του πήρε ο Τσεχ, ο οποίος αν και... κρύος, απέκρουσε και κράτησε το προβάδισμα των «μπλε», οι οποίοι πάντως και αυτοί είχαν χάσει πέναλτι στο 16'!

Στην συνέχεια όμως του ματς, η Έβερτον παίζοντας με παίκτη παραπάνω πίεσε πολύ και τελικά ισοφάρισε στο 83' με τον Σαχά. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση, όπου ο Ντρέντε αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποκαταστάθηκαν οι ισορροπίες. Τελικά, η Τσέλσι στο 116' σκόραρε με τον Στάριτζ και πήρε την πρόκριση!

Συγκλονιστικό ήταν το ματς και της Μπλάκμπερν με την Νιουκάστλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην κανονική διάρκεια του αγώνα με 2-0 χάρη στα τέρματα των Ρουμπέν Ροτσίνα (5') και το πέναλτι Γιακούμπου Αγιεκμπένι (64'), όμως η Νιούκαστλ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του αγώνα με τους Ντάνι Γκάθρι (90') και Γιόαν Καμπαγέ (90'+6'). Στην παράταση, η Μπλάκμπερν πήρε ξανά το προβάδισμα με εκτέλεση φάουλ του Μόρτεν Γκαμστ Πέντερσεν (99') αλλά η Νιούκαστλ ισοφάρισε με πέναλτι του Πέτερ Λόβενκραντς (105'). Τελικά, ο Ζιβέ, έδωσε την πρόκριση στην Μπλάκμπερν με γκολ στο 120'!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της φάσης των "16":

Τρίτη

Όλντερσοτ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3 (15' Μπερμπάτοφ, 41' Όουεν, 48' Βαλένσια)

Άρσεναλ - Μπόλτον 2-1 (53' Αρσάβιν, 56' Τσου-Γιουνγκ Παρκ / 47' Μουαμπά)

Κάρντιφ - Μπέρνλεϊ 1-0 (40' Μέισον)

Κρίσταλ Πάλας - Σαουθάμπντον 2-0 (73' Αμπρόουζ, 82' πέν. Ίστερ)

Τετάρτη

Στόουκ - Λίβερπουλ 1-2 (44' Κένουϊν Τζόουνς / 54' και 86' Λουΐς Σουάρες)

Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 2-5 (18' Μιλίγιας, 65' Ο'Χάρα / 37' Άνταμ Τζόνσον, 39' Νασρί, 40' και 64' Ντζέκο, 50' αυτ. ντε Φρις)

Μπλάκμπερν - Νιούκαστλ 4-3 (5' Ρουμπέν Ροτσίνα, 64' πέν. Αγεγκμπένι, 99' Πέντερσεν 120' Ζιβέ / 90' Ντρέντε, 96' Καμπάγ, 105' Λόβενκραντς)

Έβερτον - Τσέλσι 1-2 (83' Λουΐ Σαά / 38' Καλού, 116' Στάριτζ)