Ο Σενεγαλέζος στράικερ που αποκτήθηκε ελεύθερος από τη Νιούκαστλ το καλοκαίρι μετά τον υποβιβασμό της Γουέστ Χαμ, άνοιξε το σκορ στο 12' με καλοζυγισμένη κεφαλιά μετά από σέντρα του Ομπερτάν. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μπα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Αλαν Πάρντιου από κοντά μετά από μπαλιά του Λίον Μπεστ.

Στο 75' η Στόουκ κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Πίτερ Κράουτς από τον Μπα και μείωσε σε 3-1 με τον Τζόναθαν Γουόλτερς. Όμως στο 81' ο Ντεμπά Μπα έφτασε στο χατ-τρικ με πέναλτι που κέρδισε ο Μπεστ από τον Χουτ, και πήρε τη μπάλα σπίτι του.

Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα της Στόουκ στην έδρα της.

Σάββατο (29/10)

Έβερτον-Μάντσεστερ Γ. 0-1
(19' Ερνάντες)
Tσέλσι - Άρσεναλ 3-5 (13` Λάμπαρντ, 45` Τέρι, 49` Τέρι - 36`, 85`, 92` Φαν Πέρσι, 45` Τέρι, 55` Γουόλκοτ)
Μάντσεστερ Σίτι-Γουλβς 3-1 (52` Ντζέκο, 67` Κολάροφ, 90` Τζόνσον - 75` Χαντ πεν.)
Νόριτς Μπλάκμπερν 3-3 (53` Μόρισον, 82` Τζόνσον, 90` Χολτ πεν.΄- 45` Χόιλετ, 62` Αγιεγκμπένι, 64` Σάμπα)
Σάντερλαντ-Άστον Βίλα 2-2 (38` Γουίκαμ, Σεσενιόν 89` - 20` Πετρόφ, 85` Νταν)
Σούονσι-Μπόλτον 3-1 (49` Άλλεν, 57` Σινκλερ, 93` Γκράχαμ - 74` Γκράχαμ αυτογκόλ)
Γουίγκαν- Φούλαμ 0-2 (42` Ντέμπσι, 87` Ντεμπελέ)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 0-2 (9' πεν. Ανταμ - 45'+1' Κάρολ)