Η ομάδα του Κένι Νταλγκλίς στο 33ο λεπτό, «πάγωσε» το Στάμφορντ Μπριτζ, όταν από λάθος του Όμπι Μίκελ στο κέντρο, ο Μπέλαμι βγήκε στην κόντρα, συνδυάστηκε με τον Σουάρες και ο Μάξι Ροντρίγκες πλάσαρε ιδανικά τον Τσεχ.

Οι «μπλε» μπήκαν αποφασισμένοι στην επανάληψη κι έφεραν το ματς στα ίσια στο 55ο λεπτό. Ο Μαλουντά έκανε κάτι σαν σουτ από τα αριστερά και ο Στάριντζ που είχε μπει αλλαγή, έκανε το 1-1 με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή. Μάλιστα στο επόμενο λεπτό ο Ρέινα πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Λουίς, ενώ στη συνέχεια η Τσέλσι πίεσε ασφυκτικά.

Παρόλες όμως τις φάσεις που δημιούργησε, η Τσέλσι δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ και το πλήρωσε στο 87ο λεπτό. Ο Τζόνσον έκανε απίστευτη κούρσα και με ιδανικό πλασέ έδωσε μεγάλη νίκη στη Λίβερπουλ.