Οι "μαύρες γάτες" προηγήθηκαν στο 31ο λεπτό με τεχνικό σουτ του Λάρσον από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, πριν ο Μπαλοτέλι ισοφαρίσει στο 43' από το σημείο του πέναλτι. Εν τέλει το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε προηγούμενους τους φιλοξενούμενους, καθώς ο Μπέντνερ με κεφαλιά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-1.

Τα πράγματα πήραν δραματική τροπή για τους "πολίτες", όταν μετά από εξαιρετική αντεπίθεση στο 55' ο Λάρσον δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην Σάντερλαντ. Η είσοδος του Σωτήρη Κυργιάκου στο 80ό λεπτό, πάντως, δεν έφερε γούρι στην ομάδα του, αφού μέσα σε ένα λεπτό (85'-86') οι Μπαλοτέλι και Κολάροφ διαμόρφωσαν το τελικό 3-3.

Γεμάτο συγκινήσεις και γκολ ήταν το παιχνίδι του "Βίλα Παρκ", όπου η Τσέλσι επιβλήθηκε 4-2 της Άστον Βίλα. Μόλις στο 9ο λεπτό ο Στάριτζ, μετά από φάση διαρκείας, άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια, ενώ στο 51' ο Ιβάνοβιτς με προβολή (έπειτα από εκτέλεση κόρνερ) έκανε το 2-0.

Παρόλα αυτά, το ματς είχε ακόμη πολύ... ψωμί, αφού μέσα σε ένα τρίλεπτο, οι "χωριάτες" έφεραν το ματς στα ίσα με τα γκολ των Κόλινς (στο 77' με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση πλαγίου) και Λιτσάι (στο 80' με σουτ στην αριστερή γωνία). Τελικά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 83' ο Ιβάνοβιτς με κοντινή κεφαλιά (σε φάση που θύμισε μπιλιάρδο) έκανε το 3-2. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 92' με διαγώνιο πλασέ.