Το ματς άρχισε με ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου που μπλόκαρε ο Κονσίλι και στη συνέχεια η Αταλάντα άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και καθάρισε μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 22' ο Ντε Λούκα έκλεψε την μπάλα από τον Πέρες, προχώρησε και με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1, για να έρθει το 0-2 στο 26' με τον κεραυνό του Εστιγκαρίμπια. Η Μπολόνια προσπάθησε να αντιδράσει πριν το ημίχρονο αλλά οι Χριστοδουλόπουλος και Κρέσπο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κονσίλι, που έκανε διπλή επέμβαση στην καλύτερη φάση των γηπεδούχων. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να αποφύγουν την ήττα, με την Αταλάντα να διατηρεί το 0-2 και τους οπαδούς της Μπολόνια να τα βάζουν με την διοίκηση και να απαιτούν την απόλυση του Ντάβιντε Μπαλαρντίνι καθώς η ομάδα παραμένει μόλις στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.