Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία, βέβαια, θα πρέπει να περιμένει το τι θα κάνει η Γιουβέντους με την Λιβόρνο αύριο (07/04, 20:00) για να ξέρει αν θα κρατήσει αυτή την μειωμένη διαφορά.

Η Ρόμα χειρίστηκε σχετικά εύκολα τον αγώνα και στο 32΄ο Ντέστρο άνοιξε το σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ιταλός σκόραρε ξανά στο 56΄ και στο 73΄ για να γίνει το 3-0.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινίγια στο 89΄ με τον Μπενατιά να είναι εκείνος που υπέπεσε σε παράβαση.

Σε αυτό το παιχνίδι ο Μάνος Οικονόμου έκανε το ντεμπούτο του με την Κάλιαρι και ο Βασίλης Τοροσίδης αγωνίστηκε για την Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Ρόμα μετά και από αυτό το αποτέλεσμα τρέχει ένα αήττητο σερί στο ιταλικό πρωτάθλημα έξι αγώνων.

Μικρή «ανάσα» για την Σασουόλο

Με δυο γκολ του Σανσόνε στο 33΄ και στο 71΄ η Σασουόλο επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας επί της Αταλάντα.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι πήραν τρεις βαθμούς… ανάγκης για την σωτηρία τους αν και μένουν στην επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε τέλος σε ένα σερί έξι αήττητων αγώνων που είχε η Αταλάντα.

Βασικός ο Ταχτσίδης στη νίκη της Τορίνο

Ένα βήμα πιο κοντά στον υποβιβασμό είναι η ουραγός της βαθμολογίας Κατάνια, η οποία ηττήθηκε με 2-1 εντός έδρας από την Τορίνο.

Για τους φιλοξενούμενους βασικός σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Το σκορ άνοιξε η Κατάνια με τον Μπεργκέσιο μόλις στο 2΄, αλλά στα τελευταία 20λεπτά του αγώνα η Τορίνο έκανε την ανατροπή.

Ο Φαρνερούντ στο 79΄ και ο Ιμόμπιλε στο 83΄ σκόραραν τα γκολ της νίκης για την Τορίνο.

Μια ακόμα νίκη για να «κλειδώσει» μια από τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League έκανε η Φιορεντίνα, που επικράτησε με 2-1 επί της Ουντινέζε.

Οι «βιόλα» πήραν προβάδισμα με 2-0 από τα γκολ του Κουαδράδο στο 25΄ και την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροδρίγκεζ στο 72΄. Η Ουντινέζε μείωσε με τον Φερνάντες στο 82΄, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.