Οι «νερατζούρι» προηγήθηκαν στο 13' με τον Ικάρντι και διατήρησαν το προβάδισμα τους και μετά το 18' στο χαμένο πέναλτι του Λόπεζ με την κατάσταση να απολοποιείται στο 19' με την αποβολή του Εντερ. Στο 60' ο Σάμουελ έκανε το 2-0, τρία λεπτά αργότερα ο Ικάρντι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον Παλάσιο στο 79' να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο ματς.

Πεντάρα η Φιορεντίνα

Βόλτα στη Βερόνα έκανε η Φιορεντίνα. Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν στο 14' με τον Σάλα, όμως οι «βιόλα» ισοφάρισαν στο 31' με τον Κουαδράδο για να έρθει στο 44' ο Ακουιλάνι να κάνει το 2-1. Στο 63' ο Βαλέρο έδωσε προβάδισμα δυο γκολ στη Φιορεντίνα με την Βερόνα στο 73΄ να μειώνει με πέναλτι του Τόνι. Στο 83' ο Μάτρι με πέναλτι έκανε το 4-2 με τον Ακουιλάνι στο 86' να κάνει το 5-2 και απλά ο Ιτούρμπε στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 5-3.

Αλμα παραμονής, όπως προείπαμε έκανε, η Κιέβο με το 4-2 επί της Λιβόρνο με χατ-τρικ του Παλόσκι, ενώ άνετη νίκη με το ίδιο σκορ πέτυχε η Νάπολι επί της Λάτσιο και έκανε ακόμα ένα βήμα για την έξοδο στο Champions League.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο 12/4

Σασουόλο - Κάλιαρι 1-1 (36' Ζάζα - 47' πεν. Ιμπραϊμι)

Ρόμα - Αταλάντα 3-1 (13' Ταντέι, 44' Λιάζιτς, 63' Ζερβίνιο - 78' Μιλιάτσο)

Κυριακή 13/4

Μπολόνια - Πάρμα 1-1 (44΄Τσερουμπίν – 79΄ Παλαντίνο)

Λιβόρνο - Κιέβο 2-4 (6' Σιλιγάρντι, 34' πεν. Παουλίνιο – 9' 47', 56' πεν. Παλόσκι, 23' Θερό)

Νάπολι - Λάτσιο 4-2 (41' Μέρτενς, 49΄, 67', 90+' Ιγκουαΐν – 21΄Λούλιτς, 82' Ονάζι)

Σαμπντόρια - Ιντερ 0-4 (13', 63' Ικάρντι, 60' Σάμουελ, 79' Παλάσιο)

Τορίνο - Τζένοα 2-1 (90+' Ιμόμπιλε, 90+' Τσέρτσι - 85' Τζιλαρντίνο)

Βερόνα - Φιορεντίνα 16:00 3-5 (14΄ Σάλα, 73' πεν. Τόνι, 90+' Ιτούρμπε – 31' Κουαδράδο, 44', 86' Ακουιλάνι, 63' Μπόρχα Βαλέρο, 83' πεν. Μάτρι)

Μίλαν - Κατάνια 21:45