Facebook Pixel Η «νέα» Εθνική έχει το... DNA της παλιάς!
Life
| 2011-08-06 21:37:00

Η «νέα» Εθνική έχει το... DNA της παλιάς!

Η Εθνική Ομάδα λειτούργησε σαν σε καταστάσεις επίσημου αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης με το Ισραήλ και χάρη στο γκολ - φάουλ του Κώστα Καϊμακόγλου στα 2.8'' πριν από τη λήξη πήρε τη νίκη με 67-66 στο δεύτερο φιλικό της στην Κύπρο.

Όπως και χθες, το τελικό αποτέλεσμα ήταν το τελευταίο που είχε στο μυαλό του ο Ηλίας Ζούρος. Τα φιλικά προετοιμασίας είναι πάντα για πειράματα και δοκιμές, τα οποία η φετινή Εθνική Ομάδα των σοβαρών κι απρόσμενων απουσιών έχει ανάγκη αυτή την εποχή. Χθες ο ομοσπονδιακός προπονητής είπε πως έμεινε ευχαριστημένος από την άμυνα, αλλά όχι κι από την επίθεση, η οποία δεν έχει ακόμα δουλευτεί στο επιθυμητό επίπεδο. Αυτό το τελευταίο φάνηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά, αλλά η δραματικότητα των τελευταίων δευτερολέπτων και το τελικό 67-66 άφησε εκ νέου ευχάριστη γεύση.

Ελάχιστοι αυτοματισμοί κι επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια έφεραν τη «γαλανόλευκη» να έχει στην πρώτη περίοδο μόλις 1/9 δίποντα, αλλά και 6 λάθη. Η κυριαρχία κάτω από τα καλάθια (16-8 ριμπάουντ) κάλυψε κάπως αυτή την αδυναμία, ωστόσο, η αναμέτρηση ήταν γενικότερα μέτρια, όπως φανερώνει και το χαμηλό 12-11 του 10'. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το ημίχρονο, παρά την σπιρτάδα που προσπάθησε να δώσει στην επίθεση ο Κώστας Βασιλειάδης. Κι αυτό γιατί η έλλειψη δημιουργίας ήταν σπάνιο στοιχείο στο ελληνικό παιχνίδι, που παρέμεινε σχετικά αναποτελεσματικό (7/19δίπ., 3/11τρίπ., 8/10β., 22ρ., 9ασ., 7κλ., 11λ.), αν κι όχι τόσο για να χαθεί το προβάδισμα (31-26 ημίχ.).

Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν σαφώς καλύτερα, αφού όλα κύλησαν ρολόι. Η άμυνα πάντα δυνατή, σωστές επιλογές στην επίθεση και με 12 πόντους και κανένα λάθος σε 3 λεπτά η διαφορά ανέβηκε στο +14 (43-29). Ένα 0-11 του Ισραήλ μείωσε σε 47-44 στο 30', ενώ υπήρξε και συνέχεια μέχρι το 53-56 στο 34'. Ο αρχηγός Αντώνης Φώτσης με τρίποντο ισοφάρισε γρήγορα (56-56) κι έπειτα από 6 συνεχόμενους πόντους του Λιόρ Ελιάχου (61-64) είχε ακόμη ένα να «μπουμπουνίσει», κάνοντας το 64-64 με 22,3'' να απομένουν για το τέλος. Ο φόργουορντ της Μακάμπι Τελ Αβίβ έκανε 0/2 βολές, αλλά το ελληνικό ριμπάουντ χάθηκε κι ο Ελισάι Καντίρ με 2/2 βολές έκανε το 64-66. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έχασε τη μπάλα στην αμέσως επόμενη επίθεση, αλλά ο Πνίνι έκανε χαζό επιθετικό φάουλ στον Κώστα Παπανικολάου κι η κατοχή επέστρεψε. Ο Μάικ Μπράμος δεν πήρε το δύσκολο τρίποντο, πάσαρε στον Κώστα Καϊμακόγλου, που αρχικά φάνηκε να χάνει τον έλεγχο, αλλά όχι μόνο τον ανέκτησε, σκόραρε, πήρε και το φάουλ για το τελικό 67-66.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε δύο φιλικά στο European Basketball Tour της Λευκωσίας κι αύριο ακολουθεί η Ρωσία (7.30μ.μ., ΕΤ1). Η εικόνα της Ελλάδος δύσκολα θα αλλάξει, δύσκολα θα χάσει τη διάθεση, τη μαχητικότητα και την καλή άμυνά της, αλλά θα πρέπει στα επόμενα συνολικά 10 φιλικά προετοιμασίας (Ρίμινι 12-14/8, Μπάμπεργκ 19-21/8, «Ακρόπολις» 23-25/8) να φτιάξει και την επίθεσή της. Και μετά ποιος ξέρει...

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 31-26, 48-44, 67-66

Ελλάδα (Ζούρος): Βασιλειάδης 6(1), Μπράμος 6(2), Καλάθης Π., Ξανθόπουλος 2, Μάντζαρης 2, Φώτσης 16(2), Παπανικολάου 10(2), Χαραλαμπίδης 2, Μαυροειδής 4, Κουφός 7, Βουγιούκας 5, Καϊμακόγλου 7.

Ισραήλ (Άρικ): Γιόγκεφ 3(1), Μέκελ 4, Καντίρ 11, Πνίνι 11(3), Ελιάχου 14, Ροθμπαρτ, Ροτ, Γκριν 2, Κούκια 4, Ναΐμι 7(1), Νισίμ 10(2), Κοέν.

Πηγή: Gazzeta.gr