Η Γιουνάιτεντ παραμένει στην κορυφή του πρωταθλήματος με εφτά βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Σίτι.

Στο 35` λοιπόν του αγώνα στο "DW Stadium", o "Tσιτσαρίτο" πήρε το... ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Αλί Αλ Χαμπσί σε σουτ του Πατρίς Εβρά και άνοιξε το σκορ.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο πρώτος σκόρερ της Premier το 2012 συνέχισε την παράδοση και το νέο έτος. Ο λόγος, φυσικά, για τον Ρόμπιν φαν Πέρσι, ο οποίος έκανε το 2-0 με αρχοντική ενέργεια και πλασέ. Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 63ο λεπτό όταν ο Ερνάντες σκόραρε με κοντινό σουτ, μετά από εκτέλεση φάουλ του φαν Πέρσι στο τείχος, ενώ ο τελευταίος έγραψε το τελικό αποτέλεσμα στο 88ο λεπτό.

Ο τραυματισμός του Σέρχιο Αγουέρο επισκίασε την άνετη νίκη της Μάντσεστερ Σίτι επί της Στόουκ με 3-0. Ο Αργεντινός άσος τραυματίστηκε αμέσως μετά το γκολ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και αντικαταστάθηκε στο 77ο λεπτό από τον Κάρλος Τέβες.

Η Σουόνσι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από την Αστον Βίλα με 2-1, με τους «χωριάτες» να παίρνουν το προβάδισμα στο 84' με πέναλτι, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκρέιαμ να διαμορφώνει το τελικό 2-2!

Νικηφόρα συνέχισε και η Τότεναμ που επιβλήθηκε με 3-1 της Ρέντινγκ στο «Ουάιτ Χαρτ Λέιν», ενώ Γουέστ Χαμ πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς νίκησε με 2-1 την Νόριτς.