Οι "ρεντς" προηγήθηκαν στο 5' με τον Κοουτίνιο για να έρθει σχεδόν άμεσα η απάντηση των γηπεδούχων με δράστη τον Κέβιν Μιραλάς. Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού βρέθηκε στο 8' στη θέση που έπρεπε για να ισοφαρίσει. Η Λίβερπουλ όχι μόνο δεν μούδιασε, αλλά αντέδρασε και στο 19' με ένα υπέροχο σε εκτέλεση φάουλ του Σουάρες πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Το 2-1 έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους στο β' ημίχρονο να αντιδρούν.

Στο 54' ο Ντελοφέου βρέθηκε απέναντι από τον Μινιολέ, όμως αστόχησε για να απαντήσουν οι «κόκκινοι» στην ευκαιρία αυτή με τον Αλεν στο 60'. Στο 70' ο Λουκάκου νικήθηκε εκ νέου από τον πορτιέρο των «κόκκινων», όμως στο 72' ο Βέλγος επιθετικός νίκησε τον συμπατριώτη του πορτιέρο γράφοντας το 2-2.

Η Εβερτον συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στο 82' ο ίδιος παίκτης έγραψε το 3-2 με τη Λίβερπουλ, όμως, να ΄χει απάντηση. Στο 89' ο Στάριτζ ήταν εκεί που έπρεπε για να διαμορφώσει το τελικό 3-3.

Η επόμενη αγωνιστική (12η)

Σάββατο, 23/11

Έβερτον-Λίβερπουλ 3-3 (8' Μιραλάς, 72', 82' Λουκάκου – 5' Κοουτίνιο, 19' Σουάρες, 89' Στάριτζ)

Άρσεναλ-Σαουθάμπτον (17:00)

Φούλαμ-Σουόνσι (17:00)

Χαλ-Κρίσταλ Πάλας (17:00)

Νιούκαστλ-Νόριτς (17:00)

Στόουκ-Σάντερλαντ (17:00)

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι (19:30)