Η Χαλ είχε τα ηνία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης. Με σωστή αμυντική λειτουργία που δεν επέτρεπε στους παίκτες του Μουρίνιο να βρεθούν απέναντι από τον ΜακΓκρέγκορ, κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι. Οι «μπλε», έχασαν τη «μάχη» στο χώρο της μεσαίας γραμμής και οι Αζάρ και Γουίλιαν επωμίστηκαν με την ευθύνη της διάσπασης της αντίπαλης άμυνας. Από γύρισμα του Βέλγου στο 33ο λεπτό, ο Όσκαρ είδε τον ΜακΓκρέγκορ να του λέει όχι από το ύψος του πέναλτι στην καλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους, με τις «τίγρεις» να αντιστέκονται και να κάνουν δύσκολη τη ζωή των Λονδρέζων.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τα δεδομένα άλλαξαν. Η Τσέλσι, κατάφερε πολύ γρήγορα να απολαύσει τους καρπούς της… πίεσης που άσκησε στην αντίπαλό της, σκοράροντας στο 56ο λεπτό με ατομική προσπάθεια και δεξί σουτ του Εντέν Αζάρ για το 1-0. Η Χαλ, δυσκολεύτηκε να πιάσει την απόδοση του πρώτου μέρους και φάνηκε μετά το γκολ να χάνει την αυτοσυγκέντρωσή της. Αυτό, βοήθησε τους «μπλε» να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και να ελέγξουν πλήρως το ματς, μέχρι την επιβεβαίωση της κατάκτησης των τριών βαθμών στο σφύριγμα της λήξης.

Πηγή: england365.gr