Στο 25΄η Σουόνσι άγγιξε το γκολ με τον Μπονί να πιάνει ένα δυνατό μακρινό σουτ και την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι ενώ λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι-δικαίως-σε σπρώξιμο του Ντόουσον πάνω στον Μπονί… Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως και στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία της, στο 35’ η Τότεναμ έκανε το 1-0 με κεφαλιά του Αντεμπαγιόρ που έφτασε τα πέντε τέρματα! Το γκολ άλλαξε απόλυτα την εικόνα και για ένα πεντάλεπτο η ομάδα του Σέργουντ πολιορκούσε την Σουόνσι και έχανε την μια ευκαιρία μετά την άλλη μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε για την Σουόνσι με τον χειρότερο τρόπο καθώς ο Σέλβεϊ τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 51΄από τον Λαμά. Στο 54΄ήρθε και το… τελειωτικό «χτύπημα» με το αυτογκόλ του Τσίκο μετά από γύρισμα του Γουόκερ να γράφει το 2-0 υπέρ της Τότεναμ. Η Σουόνσι με τον Μπονί κυρίως, προσπάθησε να αντιδράσει αλλά στην πραγματικότητα γνώριζε ότι μετά το 2-0 δεν υπήρχε γυρισμός με αυτή την εικόνα. Στο 71΄ο Αντεμπαγιόρ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ μετά από ωραίο γύρισμα του Ρόουζ, έκανε το 3-0 και έβαλε τέλος…

Η Σουόνσι το μόνο που κατάφερε ήταν να κάνει το τελικό 3-1 με τον Μπονί στο 78΄.