Σπουδαία ματς στο αγγλικό πρωτάθλημα το βράδυ της Τρίτης, από τα οποία ξεχώρισε φυσικά το ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Έβερτον. Ντέρμπι βέβαια μόνο στο χαρτιά, γιατί στον αγωνιστικό χώρο η Λίβερπουλ... έκανε πλάκα και διέλυσε την συμπολίτισσα της με 4-0!

Οι «κόκκινοι» μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς, προηγήθηκαν στο 21' με κεφαλιά του Τζέραρντ, ενώ ο Στάριτζ με δύο γκολάρες στην αντεπίθεση (33' και 35') έκανε το 3-0 πριν τελειώσει το ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Σουάρες στο 50' με φοβερή κούρσα έγραψε το 4-0 και κάπου εκεί η Λίβερπουλ έριξε ρυθμούς και σεβάστηκε την Έβερτον, για την οποία ξεχώρισε μόνο ο Κέβιν Μιραλάς.

Την ίδια ώρα, η πρωτοπόρος Άρσεναλ πέταγε δύο βαθμούς στην έδρα της Σαουθάμπτον. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Φοντε στο 21', όμως οι «κανονιέρηδες» με δύο γκολ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (Ζιρού 48' – Καθόρλου 52') έφερε τούμπα το ματς και έκανε το 1-2. Η χαρά όμως για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 54' ο Λαλάνα έγραψε το 4-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, όμως το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το 96', όταν και έληξε το ματς.

Από εκεί και πέρα, με το... δεξί ξεκίνησε ο Μάτα στην Γιουνάιτεντ, καθώς στο ντεμπούτο ο Ισπανός βοήθησε τα μέγιστα ώστε οι «κόκκινοι διάβολοι» να νικήσουν την Κάρντιφ του Σόλσκιερ με 2-0.

Με τα σημερινά αποτελέσματα (περιμένουμε αύριο τα ματς της Σίτι και της Τσέλσι), η Άρσεναλ έφτασε τους 52 βαθμούς, η Τσέλσι έχει 50 και η Τσέλσι 49 με ματς λιγότερο, ενώ ακολουθεί η Λίβερπουλ με 49.