Οι Σπερς έκαναν ένα ακόμα βήμα προς την έξοδο στην Ευρώπη επικρατώντας της Στόουκ στο «Μπριτάνια» και βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των έξι αγώνων χωρίς εκτός έδρας νίκη. To σκορ για τους Σπερς άνοιξε στο 32' ο Ρόουζ με κεφαλιά από κοντά μετά την υπέροχη ντρίμπλα και τη σέντρα του Αντεμπαγιόρ από δεξιά (0-1). Με το καλημέρα στην επανάληψη η Τότεναμ είχε ευκαιρία με τον Ερικσεν, όμως ο Ν' Ζονζί με γρήγορη επέμβαση κατάφερε να μπλοκάρει το σουτ του και στο 51' απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα αφού ο Σόουκρος αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον σκόρερ, Ρόουζ. Στο 54' ο Κέιν έδωσε στον Λένον αλλά ο Μουνιέστα πρόλαβε να κόψει και στο 62' οι γηπεδούχοι απάντησαν με φάση -παρότι ότι έπαιζαν με δέκα- με τον Οντεμβιγκί να έχει κεφαλιά άουτ μετά τη σέντρα του Πίετερς από αριστερά. Στο 67' η Στόουκ είχε ακόμα μία ευκαιρία, όταν αυτή τη φορά ο Αρναούτοβιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ν' Ζονζί δεν βρήκε στόχο και το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος αφού ο Αρναούτοβιτς είδε το σουτ του να πηγαίνει στα χέρια του Γιορίς.

Σε έναν αγώνα χωρίς πολλές φάσεις η Γουέστ Μπρομ πήρε τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 1-0 από γκολ του Μπεραχίνο στο 11΄, μετά από πάσα του Αμαλφιτανό.

Σημαντική νίκη και για την Τότεναμ, η οποία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας επί της Στόουκ.

Μετά από τέσσερις αγώνες που δεν είχαν καταφέρει να νικήσουν μακριά από την έδρα τους, τα «σπιρούνια» πήραν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ρόουζ σκόραρε το μοναδικό γκολ στο 33΄ και η Τότεναμ δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της αν και έπαιζε με παίκτη παραπάνω από το 52΄ και την αποβολή του Σόουκρος.

«Τραβάνε» τα μαλλιά τους στη Φούλαμ

Η Φούλαμ έχασε ένα δικό της ματς μέσα από τα χέρια της και πήρε μόνο τον βαθμό της ισοπαλίας μετά το εντός έδρας 2-2 με την Χαλ. Κώστας Μήτρογλου και Γιώργος Καραγκούνης ήταν εκτός αποστολής για την Φουλάμ, η οποία πήρε προβάδισμα νίκης μέσα σε τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ντεζαγκάχ στο 55΄ και ο Αμορεμπιέτα στο 58΄ σκόραραν για το 2-0, αλλά έγιναν λάθη στην άμυνα που επέτρεψαν στην Χαλ να ισοφαρίσει. Στο 75΄ ο Γέλαβιτς και ο Λονγκ στο 87΄ έφεραν το ματς στα ίσια διαμορφώνοντας το 2-2.

«Καθάρισε» η Σουόνσι

Καμία ανησυχία για το μέλλον της στην Πρέμιερ Λιγκ δεν έχει η Σουόνσι, που έκανε μια μεγάλη νίκη με 4-1 επί της Άστον Βίλα.

Ο Μπόνι άνοιξε το σκορ για τους «κύκνους» στο 10΄, με τον Αγκμπονλαχόρ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 22΄. Ο Σέλβεϊ όμως, στο 26΄ με ένα υπέροχο γκολ από το κέντρο έκανε το 2-1 για την Σουόνσι, για να έρθουν στην συνέχεια τα γκολ του Ερνάντεζ στο 73΄ και του Μπόνι στο 90+4΄ από την άσπρη βούλα του πέναλτι, για το τελικό 4-1.

Η 36Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΠΡΕΜΙΕΡ ΛΙΓΚ:

Σάββατο, 26/04

Σαουθάμπτον - Έβερτον 2-0 (1΄ Αλκαράς, 31΄Κόουλμαν (αυτ.))

Φούλαμ - Χαλ 2-2 (55΄Ντεζαγκάχ, 58΄Αμορεμπιέτα – 75΄Γέλαβιτς, 87΄Λονγκ)

Στόουκ - Τότεναμ 0-1 (33΄ Ρόουζ)

Σουόνσι - Άστον Βίλα 4-1 (10΄, 90΄ (πεν) Μπόνι, 26΄Σέλβεϊ, 73΄Ερνάντεζ – 22΄ Αγκμπονλαχόρ)

Γουέστ Μπρομ - Γουέστ Χαμ 1-0 (11΄Μπεραχίνο) 1-0 (11΄Μπεραχίνο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νόριτς 19:30