Καμία ομάδα δεν ρίσκαρε στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης στο «Γουέμπλεϊ». Με το σκεπτικό πως ναι μεν είχαν ένα τρόπαιο να περιμένει, αλλά πως είχαν και... πολλά να χάσουν αν προσπαθήσουν να παίξουν επιθετικά, οι Ντέρμπι και ΚΠΡ δεν δημιούργησαν σοβαρούς κινδύνους μπροστά από τις δύο εστίες. Τα «κριάρια» στο 27ο λεπτό διαμαρτυρήθηκαν για ανατροπή του Χιουζ από τον Ρίτσαρντ Νταν. Οι Ρέιντζερς, από την πλευρά τους, προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή του Χόιλετ επί του Φόρσιθ στην αριστερή πτέρυγα. Στο 41ο λεπτό, ο Γκριν επενέβη ενστικτωδώς και απομάκρυνε μπαλιά που κατευθυνόταν προς τα δίχτυα του έχοντας περάσει από αρκετά σώματα, για να διατηρηθεί το 0-0.

Η Ντέρμπι έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσε με διαδοχικά κόρνερ και στημένα για να απειλήσει την εστία του Γκριν και από το 58ο λεπτό, απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Γκάρι Ο'Νιλ αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Τζόνι Ράσελ, έπειτα από «πούλημα» της μπάλας από τους Ρέιντζερς. Ο Χάρι Ρέντναπ κλήθηκε να κάνει πολλές εσωτερικές αλλαγές για να συμμαζέψει την ομάδα του και να μην βρουν διαδρόμους τα «κριάρια». Όπως ήταν λογικό, από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ο Γκριν είχε πολλή δουλειά, με τους παίκτες του ΜακΛάρεν πλέον να πιέζουν ασφυκτικά και να δημιουργούν φάσεις, στην καλύτερη εκ των οποίων ο Κρις Μάρτιν είχε δοκάρι στο 70ο λεπτό. Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα είχε και παράταση, μέχρι το μοιραίο λάθος του Ρίτσαρντ Κίοχ στο 90ο λεπτό, που επέτρεψε στον Μπόμπι Ζαμόρα να σκοράρει και να στείλει την ΚΠΡ πίσω στην Πρέμιερ Λιγκ, με το τελικό 1-0!