Facebook Pixel Κολοσσός Ρόδου - Άρης: Τεράστια νίκη Κολοσσού στο ντέρμπι της παραμονής - Σε σοβαρές περιπέτειες ο Άρης
| 2020-02-29 17:51:00

Οι Ροδίτες επικράτησαν με 90-86.

Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή πήρε ο Κολοσσός στην Ρόδο επικρατώντας του Άρη με 90-86, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της basket league. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη είχε τα ηνία του αγώνα για τρία δεκάλεπτα ωστόσο εξαφανίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την 14η ήττα του στο πρωτάθλημα.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να επιβάλλει τον ρυθμό της και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τα ηνία με έμμεσο τρίποντο του Μποχωρίδη μετά από δυόμισι λεπτά (6-7). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να παίρνουν για πρώτη φορά αέρα 5 πόντων με τους Γκρίφιν και Αγκμπελέσε (17-12). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα για το 17-17 του δεκαλέπτου.

Ο Άρης με διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου πήρε προβάδισμα 6 πόντων (17-23), με τον Κολοσσό να μειώνει λίγο αργότερα σε 21-23. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τρίποντα από Μιλόσεβιτς και Μποχωρίδη πήγαν στο +7 (23-30). Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα με καλάθι του Σλαφτσάκη (25-35), ενώ η μέγιστη τιμή της ήταν οι 14 πόντοι (25-39) με λέι απ του Μπράουν. Οι γηπεδούχοι βρήκαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφεραν να μειώσουν στους 6 για το 37-43.

Ο Κολοσσός μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Κρόμα (46-46), με τους «κίτρινους» να απαντούν με τρίποντα των Μιλόσεβιτς και Μόρις (46-52). Ο Κρόμα με τρίποντο μείωσε στους 3, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 6-0 κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά στους 9 (49-58). Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 52-61.

Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνα τους στην τέταρτη περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 με βολές του Τσαλμπούρη (65-69). Η αντεπίθεση του Κολοσσού ολοκληρώθηκε λίγο αργότερα με τον Κρόμα να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (71-71), ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 19-10 για την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν τις λάθος επιλογές και οι Ροδίτες πέρασαν μπροστά με  τον Λοβ (78-75). Ο Γκρίφιν με τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (83-77), με τον Μποχωρίδη να απαντά μειώνοντας στους 3. Ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86

ΠΗΓΗ: ebasket.gr