Facebook Pixel ΑΕΚ: Αποκλείστηκε με... ψηλά το κεφάλι η ΑΕΚ - "Αντίο" με νίκη-θρίλερ στην Ευρώπη (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2021-04-07 21:24:00

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 79-78 της Νίζνι στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αν και βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (50-61), με κυρίαρχο Μόουζες κοντά στο καλάθι, συνεχόμενους πόντους του Λάνγκφορντ και μεγάλο τρίποντο του Μέικον κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και έχοντας στόχευση να ακουμπήσει την μπάλα στο ζωγραφιστό κατάφερε πολύ γρήγορα να χτίσει μια διαφορά 9 πόντων (13-4). Η ρωσική ομάδα έβγαλε αντίδραση στην συνέχεια και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με ένα 8-0 σερί (13-12). Η ΑΕΚ με τρίποντο του Μοραϊτη και καλάθι του Λάνγκφορντ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με αέρα 4 πόντων (18-14).

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ και την διαφορά να μένει στην μια κατοχή για πολλή ώρα. Η ΑΕΚ κατάφερε να δημιουργήσει μαξιλαράκι 4 πόντων με βολή του Μορέιρα (30-26), με την Νίζνι να φέρνει το παιχνίδια στα ίσα ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα (30-30), με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες (34-34).

Η Νίζνι μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ στην επανάληψη κατάφερε να βρει ρυθμό στην επίθεση και έτρεξε ένα σερί 9-0 παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα τριών κατοχών στο παιχνίδι (34-43). Η διαφορά διατηρήθηκε μεταξύ 6 και εννιά πόντων για αρκετή ώρα, με την ΑΕΚ να έχει εμφανές επιθετικό πρόβλημα (46-52). Η ρωσική ομάδα με τους Αστάπκοβιτς και Στρέμπκοφ κατάφερε να πάει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (46-57), με την ΑΕΚ να μειώνει στους εννιά με τρίποντο του Μέικον (50-59).

Στην τέταρτη περίοδο ανέλαβε δράση ο Κιθ Λάνγκφορντ για την ΑΕΚ, με συνεχόμενους πόντους του οποίου κατάφερε να μειώσει στους πέντε πόντους (62-67), με τον Μόουσες να μειώνει στους 4 λίγο αργότερα (66-70). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει περαιτέρω δυόμισι λεπτά πριν το τέλος με τους Λάνγκφορντ και Ζήση (70-72), με τον Μέικον να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (72-72). Ο Μέικον με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά την Ένωση (75-72) και ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών για το τελικό 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 50-59, 79-78

Πηγή: ebasket.gr