Facebook Pixel Βιλερμπάν - Ζενίτ: Σπουδαίο διπλό για Ζενίτ επί της Βιλερμπάν!
| 2021-12-15 23:54:00

Σπουδαίο διπλό για Ζενίτ επί της Βιλερμπάν!

Η Ζενίτ πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στη Γαλλία, καθώς επικράτησε της Βιλερμπάν με 71-61. Η ρωσική ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε τα ηνία του σκορ, με τους Γάλλους να μένουν κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ άντεξε και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Βιλερμπάν - Ζενίτ: Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι (10-11). To ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τη ρωσική ομάδα να προηγείται με 21-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να δίνουν μία σπουδαία μάχη (32-33).

Η Ζενίτ στην τρίτη περίοδο είχε τον έλεγχο και κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά (36-44). Η Βιλερμπάν πίεσε για την ανατροπή, αλλά η ρωσική ομάδα έδειξε ψυχικά αποθέματα (49-54). Η γαλλική ομάδα συνέχισε να προσπαθεί να φέρει τούμπα την αναμέτρηση. Οι προσπάθειες τους, όμως, έπεφταν πάνω στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων (61-67).

Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε κάτι. Η Ζενίτ κράτησε το προβάδισμα της και πήρε τελικά τη νίκη με 71-61.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 32-33, 49-54, 61-71

Πηγή: ebasket.gr