Euroleague: Σημαντικό διπλό στην έδρα της Άλμπα, με τον Ντόρσεϊ να πραγματοποιεί τρομερή βραδιά με 25 πόντους, πήρε η Μακάμπι με σκορ 85-73 και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από την Ζενίτ, συνεχίζοντας να ελπίζει στην οκτάδα.

Με το δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα το 2021 η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας της Άλμπα στο Βερολίνο με σκορ 85-73, με τον Τάιλερ Ντόρσει να βρίσκεται σε τρομερή βραδιά με 25 πόντους. Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 8-10, συνεχίζοντας να έχει ελπίδες για οκτάδα, ενώ οι Γερμανοί έχουν ρεκόρ 7-11 πλέον.

Το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι, ωστόσο πριν τη λήξη της 1ης περιόδου η Μακάμπι πήρε το προβάδισμα με 18-15 και από τότε δεν κοίταξε ξανά πίσω. Μάλιστα, στην 2η περίοδο έφτασε να βρίσκεται μπροστά μέχρι και 21 πόντους (40-19). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντόρσεϊ «πήρε το όπλο του» και ενώ μέχρι στιγμής είχε 7 πόντους τελείωσε με 25, έχοντας 5/7 τρίποντα, ενώ επίσης για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Καλοϊάρο με 16 πόντους.

Έτσι, η Μακάμπι κάνοντας συντήρηση του προβαδίσματος που είχε έφτασε σε μια άνετη νίκη κόντρα στους Γερμανούς, από τους οποίους ξεχώρισε ο Τζέισον Γκρέιντζερ που έκανε double-double (13 π. 11 ασίστ) και ο Φοντέκιο που σκόραρε 15 πόντους, ενώ επίσης θετικός ήταν ο Τίμαν με 10 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 17-24, 28-43, 49-63 , 73-85