Στο 9ο λεπτό, ο Όσμαν βρήκε με ωραία μπαλιά τον Λουκάκου, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σπερόνι για το 1-0. Η Έβερτον άγγιξε σε κατοχή μπάλας ακόμη και το 80% στο πρώτο 20λεπτο όμως στο 30' η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που σκόραρε. Ο Χάουαρντ ανέτρεψε τον ΜακΆρθουρ και ο Γέντινακ δεν αστόχησε από τα 11 βήματα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον προσπάθησε να ξεκινήσει δυνατά και έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Ετό όμως η Πάλας ήταν αυτή που βρήκε ξανά δίχτυα. Στο 54ο λεπτό, ο Κάμπελ νίκησε στον αέρα την άμυνα της Έβερτον μετά από σέντρα του Κέλι, δίνοντας προβάδισμα 2-1 στους φιλοξενούμενους. Η Έβερτον ξεκίνησε άμεσα την πίεση ψάχνοντας την απάντηση όμως η Κρίσταλ Πάλας ήταν αυτή που έφτασε ξανά στην επίτευξη ενός τέρματος διαμορφώνοντας το 3-1 Ο Πάντσεον τροφοδότησε τον Μπολάσι και ο τελευταίος με ωραίο δεξί σουτ νίκησε τον Χάουαρντ. Το μόνο που κατάφερε η Έβερτον ήταν να μειώσει στο τελικό 2-3 με πέναλτι του Μπέινς στο 83ο λεπτό.

Πηγή: england365.gr