Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με υπεροχή της Σίτι, αλλά χωρίς τέρματα. Αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο να σπάσει το μηδέν ήταν ο Αλεκσάνταρ Κολάροφ, αλλά το σουτ του στο 12' κόντραρε στον Χάτον και αφού βρήκε και στο δοκάρι κατέληξε κόρνερ. Η αμέσως επόμενη πολύ μεγάλη στιγμή προήλθε από τον Έντιν Τζέκο, ο οποίος δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο 35' στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Το πρώτο μισό έκλεισε με τους «πολίτες» να πολιορκούν την αντίπαλη περιοχή, αλλά και τον Αλί Σισοκό να απομακρύνει σχεδόν πάνω στην γραμμή σουτ του Βόσνιου στράικερ.

Το δεύτερο μισό ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο και έξι λεπτά μετά την έναρξή του οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα. Η προσπάθεια του Αγουέρο όμως σταμάτησε, όπως και του Κολάροφ νωρίτερα, στο δοκάρι. Λάμπαρντ και Μπεντέκε πέρασαν στο παιχνίδι για να ενισχύσουν επιθετικά τις ομάδες τους, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι κλασσικές φάσεις παρέμειναν λίγες και μία τέτοια σημειώθηκε σχεδόν ένα τέταρτο πριν την λήξη, όταν ο Γκουζάν ήταν σε ετοιμότητα για να μπλοκάρει σουτ του Σίλβα. Μάλιστα ο Αμερικανός κίπερ έκανε το ίδιο σε προσπάθεια του Μανγκαλά, πέντε λεπτά αργότερα. Ο Γκουζάν έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει το 0-0, αλλά μια ολιγωρία της άμυνάς του επέτρεψε στον Γιαγιά Τουρέ να ανοίξει το σκορ στο 82ο λεπτό, για να ακολουθήσει στο 88' ο Σέρχιο Αγουέρο και να διαμορφώσει το αποτέλεσμα.

Πηγή: england365.gr